Z najlepszymi życzeniami...

 

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

 

 Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru

przyniesie Wam spokój i radość…

 

Świąteczny nastrój zapanował w czwartek 17 grudnia, w tym dniu odbyła się w naszym przedszkolu z udziałem rodziców dzieci i ich bliskich Wigilia.

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Zaproszeni goście, dzieci, Dyrektor Przedszkola Pani Bożena Stępniewska - Szewczak  i pracownicy przedszkola smakowali kapustę, paszteciki, kluski z makiem i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

Nastał cudowny dla wszystkich czas- Boże Narodzenie.Wszystkim dzieciom, ich rodzinom i przyjaciołom  Przedszkola życzymy prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby były one ciepłe w sercu, zimowe na zewnątrz, wypełnione radością i miłością oraz Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, niosącego optymizm, wiarę, szczęście i zdrowie.-Dyrektor Przedszkola, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Przedszkola.

zdjęcia

CZŁOWIEK – ORKIESTRA

Wychowanie muzyczne dokonuje się poprzez rożne formyaktywności: śpiew, grę na instrumentach, ruch przy muzyce, tworzenie muzyki i słuchanie jej. Swoistą lekcją wychowania muzycznego był udział uczniów i przedszkolaków w poniedziałkowy ranek 14 grudnia  w programie muzycznym pt. "Różne instrumenty muzyczne - prezentacja, budowa, pochodzenie i gra". 
 

Czytaj dalej

MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA

We wtorek 08 grudnia uczniowie kl. I i II podczas pobytu w Parku Edukacji i Rozrywki na Farmie Iluzji w Mościskach, mieli okazję przenieść się w świat iluzji i magii oraz spotkać się z prawdziwym Św. Mikołajem. Wycieczka, na którą dzieci czekały cały rok, była dla nich wymarzonym, mikołajkowym prezentem. Mali uczestnicy przywieźli ze sobą wiele wspaniałych wrażeń i wspomnień. Prześcigając się, wymieniali  najfajniejsze ich zadaniem atrakcje, Wycieczka, na którą dzieci czekały cały rok, była dla nich wymarzonym, mikołajkowym prezentem.

Czytaj dalej 

Pamięć i pomoc

W niedzielę 06 grudnia nasza szkoła gościła liczne grono zacnych gości na Wieczornicy poświęconej utrwalaniu pamięci i nauczaniu Jana Pawła II na temat rodziny. 

 

Czytaj dalej 

Szkolne Mikołajkowo poniedziałek 07 grudnia od rana w szkole panowała odmienna atmosfera. Wielu uczniów dotarło w tym dniu w mikołajkowych czapkach i innych atrybutach jego stroju.


Czytaj dalej


Andrzejkowe harce 

Podczas andrzejkowych zabaw chłopcy i dziewczęta bawią się żartobliwymi wróżbami. Tak było i u nas podczas dwudniowej zabawy zorganizowanej w środę 25 listopada dla uczniów klas starszych szkoły podstawowej  i gimnazjum  oraz w czwartek  26 listopada dla uczniów klas I – III.

Czytaj dalej

 

"To był świat w zupełnie starym stylu..."

400

Realizacja projektu edukacyjnego przez klasę II gimnazjum „Młody obywatel na sportowo - Kronika sportowa” była inspiracją na organizację w piątkowy wieczór 20 listopada biwaku pt. „To był świat w zupełnie starym stylu…”

Czytaj dalejROMANTYCZNIE  I NA SPORTOWO

Basen zaoferował swym miłośnikom wiele atrakcji wodnych, dostarczył wielu niezapomnianych, pozytywnych wrażeń, stał się okazją doskonalenia sprawności, krzewienia tężyzny fizycznej, okazją  do nauki pływania i utraty dużej ilości  energii. 

czytaj dalej


 

PASOWANIA NADSZEDŁ CZAS…

17 listopada uczniowie klas pierwszych  w obecności zacnych rodziców, nauczycieli i starszych kolegów złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Ceremonię rozpoczęli uczniowie klasy drugiej, przyjmując pierwszoklasistów w grono szkolnej braci. Główni bohaterowie uroczystości w odświętnej krasie, z gustownymi, aksamitnymi muchami, z dużym wzruszeniem i odpowiedzialnością - na miarę ucznia,  przedstawili  swą część artystyczną. Debiutanckim występem przekonali zebranych o swych umiejętnościach, odwadze i talentach artystycznych. Rodzice z zachwytem, rozrzewnieniem i dumą patrzyli na swe pociechy, wynagradzając ich smakowitymi łakociami. Niezwykle miłym akcentem uroczystości była słodka  niespodzianka, którą mali  żaczkowie otrzymali od swych młodszych kolegów z przedszkola, z którymi  niegdyś spędzili wiele wspólnych, miłych chwil.  Uroczystość pasowania to niezmiernie  ważna uroczystość w życiu każdego ucznia. Tak było i tym razem. Jesteśmy przekonani, że pierwszaki wypełniać będą słowa zawarte w złożonym przyrzeczeniu:” Przyrzekamy: pilnie świat poznawać, dobry przykład innym dawać, być pomocnym w domu szkole i wypełniać ucznia rolę” Gratulujemy i życzymy najmłodszym adeptom uczniowskiej sztuki wielu sukcesów.

 


 

11 LISTOPADA

97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziła w kościele parafialnym w Tuchowiczu liczną rzeszę wiernych, władze samorządowe, na czele z Wójtem Gminy Stanin Krzysztofem Kazaną, Zastępcą Wójta Gminy Ewą Niebrzegowską, delegatów Rady Powiatu Łukowskiego, Radnych Gminy Stanin, dyrektorów placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych, sołtysów. Uroczystości zainaugurowała Msza Święta, którą  w intencji Ojczyzny odprawił ks. Dariusz Mioduszewski. Niecodzienny, szczególnie odświętny charakter nadała uroczystości asysta pocztów sztandarowych Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Organizacji Kombatanckich oraz udział miejscowej, parafialnej orkiestry dętej. Tak jak co roku, dalsza część Święta odbyła się przed pomnikiem ofiar I wojny światowej. Wójt Gminy Stanin wygłosił tu okolicznościowe przemówienie. Przed pomnikiem zostały złożone kwiaty przez władze gminy, powiatu, organizacje polityczne, kombatanckie, jednostki OSP oraz młodzież szkolną. Część artystyczna przygotowana przez młodzież szkolną z ZS w Staninie, Zagoździu i Tuchowiczu odbyła   się w naszej szkole, która miała zaszczyt przyjąć liczną grupę gości uczestniczących w listopadowej uroczystości. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości wraz z młodzieżą śpiewali patriotyczne pieśni. Następnie odbyło się okolicznościowe spotkanie przy herbatce.

 

 

I TY BĄDŹ MARSJANINEM….!

10 listopada dziewczęta z I i II klasy gimnazjum odbyły wycieczkę do Siedlec. Celem wycieczki była wizyta w kinie, zajęcia sportowe na kręgielni oraz okazjonalna wizyta w galerii handlowej. Film z gatunku  science fiction pt. „Marsjanin” dzięki  swej ciekawej fabule, nieziemskiej scenografii  przypadł do gustu młodzieżowej publiczności. Po nieudanej ekspedycji Mark- główny bohater  zostaje sam na Marsie. Mimo znikomych zapasów oraz zerwanej łączności z dowództwem mężczyzna stara się przetrwać w trudnych warunkach. Zdany tylko na siebie udoskonala urządzenia, by nawiązać kontakt z Ziemią,  sam wytwarza sobie pożywienie. Dzięki ogromnej sile woli pokonuje wszystkie trudności. Film jest opowieścią  o harcie ducha, potędze rozumu i  ludzkiej solidarności. Tutaj nie ma sytuacji bez wyjścia. Każdy problem da się rozwiązać, a błąd – naprawić. Wystarczy tylko zacząć myśleć. Było to bardzo pouczające przesłanie w atrakcyjny sposób przekazane  młodemu pokoleniu. Po dawce nieziemskich emocji dziewczyny wykorzystały pobyt w galerii na okazjonalne zakupy  bądź obserwację modowych, jesiennych trendów. Ostatnim, równie atrakcyjnym punktem programu wycieczki była kręgielnia. Tu dziewczyny straciły wiele energii, by podołać trudom gry. Niektóre ujawniły swe talenty kręglarskie i wyższy stopień wtajemniczenia w zabawie kręglami. Wszystkie atrakcje zapewniła miłośniczkom kina i sportu Pani Joanna Smyk. Była to niezwykle atrakcyjna wycieczka.

Uczniowie  „W świecie mitów”

4 listopada uczniowie klas V i VI obejrzeli w ŁOK-u spektakl pt.” W labiryncie mitologii”. Przeogromny świat mitów greckich poznawali młodzi widzowie dzięki posłańcowi bogów Hermesowi, będącego łącznikiem pomiędzy światem boskim i ludzkim. Oczami Hermesa pokazano narodziny Ateny, sąd Parysa, wojnę trojańską i powrót Odyseusza do Itaki.  Wraz z bohaterami spektaklu wszyscy widzowie znaleźli się w labiryncie i poznali budowniczych Dedala i Ikara. Dzięki wędrówkom po mitach greckich uczniowie mieli okazję, by przypomnieć sobie zwroty, które przeszły do języka współczesnego, wzbogacając nasz język potoczny i literacki. Uśmiechnięty i dowcipny Hermes sprawił, że spektakl był bardzo zabawny i ciekawy. Oprawa plastyczna  i muzyczna - barwne kostiumy, dekoracje, wpadające w ucho piosenki, duża dawka humoru zagwarantowały młodym widzom dobrą zabawę. Uczestnictwo w przedstawieniu było niecodzienną okazją do utrwalenia, w atmosferze miłej zabawy wiadomości zdobytych na lekcjach języka polskiego.


„RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”

Codzienne życie niesie wiele przyjemnych i przykrych niespodzianek. Nigdy nie widomo, kiedy zdarzy się wypadek lub inna sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji. Istnieje wiele przypadków bohaterskiej postawy dzieci ratujących zdrowie i życie swym najbliższym. Jest to ważny argument przemawiający za potrzebą edukacji  dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy i radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach zagrożenia  życia. W naszej szkole odbywają się cyklicznie od października  pozalekcyjne zajęcia w zakresie udzielania pierwszej pomocy w ramach realizacji programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Zajęcia dla grup z klas I-III prowadzi Pani Danuta Wiącek. Na zajęciach dzieci uczą się przede wszystkim postępowania w sytuacji wypadku zagrażającego życiu, zasad powiadamiania  w sytuacji zagrożenia, zasad udzielania pierwszej pomocy. Poznają także zawartość apteczki, ćwiczą na fantomach sztuczne oddychanie, masaż serca, uczą się zasad bezpieczeństwa podczas udzielania pomocy. Uczestnicy zajęć są bardzo zaangażowani podczas ćwiczeń,  z uwagą i zainteresowaniem przyswajają wiedzę medyczną. W kolejnych tygodniach program będzie kontynuowany, by przeszkolić wszystkich uczniów. 

 

Pierwsza Pomoc

CEREMONIA PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA

 Dnia 27.10.2015r. dzieci z grupy "Skrzaty" przeżyły ceremonię Pasowania na Przedszkolaka, natomiast dzieci z grupy "Smerfy"  Pasowania na Starszaka. Tę zacną uroczystość rozpoczęła Pani Bożena Stępniewska – Szewczak - Dyrektor Przedszkola, witając zaproszonych gości na tej ceremonii. Na początku  uroczystości przedszkolaki z obydwu grup zaprezentowały się wokalnie i recytatorsko, a po zakończonej częśći artystycznej każdy przedszkolak był pasowany przez Panią Dyrektor. Na pamiątkę pasowania przedszkolaki otrzymały dyplomy, a na dobry humor "rożek słodkości". Następnie wszyscy zaproszeni goście udali się na poczęstunek.

 

zdjęcia 
PORZĄDKOWANIE CMENTARZA

Zgodnie z październikową tradycją uczniowie naszej szkoły w ostatnim tygodniu października wzięli udział w porządkowaniu miejscowego cmentarza. Groby naszych przodków, partyzantów, znajdujące się w alei głównej cmentarza zostały oczyszczone z liści  i chwastów. Dzieci i młodzież szkolna zadbała o dekoracje na groby. Wszystkie klasy zespołowo przygotowały świeże wiązanki. Uczniowie zadbali także o znicze. Działania te sprzyjają kształtowaniu postaw obywatelskich w młodym pokoleniu zgodnie z maksymą  C.K. Norwida: "Ojczyzna - to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć- tracą życie".

 

CmentarzNAJMŁODSI W JACIE

We wtorek 27 października ponownie mocnej zabiło serce łukowskich lasów. Do rezerwatu  w Jacie przybyła kolejna grupa miłośników przyrody. Tym razem byli to uczniowie klasy III i pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami, które zadbały o zorganizowanie zajęć dydaktycznych na ścieżce edukacyjnej. Interesujące zajęcia prowadziła Pani Leśnik z Nadleśnictwa w Łukowie. Dzieci miły możliwość rozpoznawania drzew, poznania wielu gatunków zwierząt. Pobyt w rezerwacie w okresie złotej polskiej jesieni dostarczył wielu wspaniałych wrażeń. Dzieci osobiście odczuły świeży, jesienny „oddech”  pięknego rezerwatu. Dopełnieniem szczęścia było ognisko ze smacznymi kiełbaskami, które po długim, leśnym spacerze wyjątkowo smakowały oraz harce na leśnym placu zabaw. Wrażenia po pobycie w rezerwacie najmłodsi zarejestrowali na wspólnie malowanych pięknych obrazach. 

Jata
„MŁODY OBYWATEL NA SPORTOWO”

Od połowy października klasa II gimnazjum realizuje projekt edukacyjny, będący ofertą Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem: „MŁODY OBYWATEL NA SPORTOWO - KRONIKA SPORTOWA” Celem projektu jest popularyzowanie dawnych gier i zabaw  w środowisku szkolnym z udziałem lokalnej społeczności. Realizowanie różnorodnych pomysłów, rozwiązywanie problemów, planowanie i podział zadań to działania  z którymi zmagają się uczniowie  kl. II pod pieczą swego wychowawcy. Rolę koordynatora pełni nauczyciel wychowania fizycznego P. Mariusz Ciołek. Dotychczas zrealizowano już wiele pomysłów. Informacja o podjętej inicjatywie obiegła szkołę i środowisko lokalne. Uczniowie wykonali plakaty informacyjne. Gromadząc wiedzę na temat dawnych gier i zabaw, dokonali  ankietowania w kręgu rodziny i wśród mieszkańców, informując o tematyce i zadaniach projektu. Niektórzy uczniowie przeprowadzili wywiady  z najstarszymi przedstawicielami  lokalnej społeczności. Inni dotarli do źródeł internetowych, by tam poznać nazwy i zasady popularnych w dawnych czasach gier i zabaw. Ze zgromadzonych materiałów młodzież wykonała gazetki do kącika sportowego i klasowego. Zebrane informacje posłużyły zespołom do przeprowadzenia  wybranych gier i zabaw podczas zajęć wf-u. Zabawy te będą popularyzowane wśród młodszych i starszych uczniów oraz podczas planowanego biwakowania i imprezy dla lokalnej społeczności. Kolejne zadania są w toku pracy. O ich realizacji będziemy informować. Prezentacja dokonań odbędzie się pod koniec I semestru.

 

Młody obywatel

 
DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ  DLA SENIORÓW

Długa i bogata jest historia szkoły, na pożółkłych stronicach szkolnych kronik zapisane są pamiętne daty, wydarzenia i nazwiska nauczycieli, którzy przez wiele lat, często w nieporównywalnie trudniejszych warunkach, wytrwale i z wielkim zaangażowaniem realizowali trudne zadania edukacyjne. – takie słowa skierowała jedna z uczennic do zacnych gości, którzy przybyli do nas 20 października. Goście ci, to czterdziestoosobowa grupa nauczycieli emerytów i rencistów z gminy Stanin. Nasza szkoła miała wielki zaszczyt gościć w swych murach oświatowych seniorów na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor oraz  przygotowujący uroczystość nauczyciele zadbali o dobrą atmosferę, wysoki poziom artystyczny, odświętny wystrój i słodkie niespodzianki. Nauczyciele emeryci ze wzruszeniem i zachwytem wysłuchali artystycznej oferty naszych utalentowanych uczniów. Po wspólnej biesiadzie odwiedzali klasy, podziwiali naszą nową szkołę. Uroczystość ta na pewno buduje wysoką rangę szkoły w środowisku  i  jest przykładem otwartości środowiska szkolnego dla lokalnej społeczności.

Seniorzy

NOCNE BIWAKOWANIE

Wspólne zabawy, rajdy, wyjazdy, zawody  to okoliczności sprzyjające integracji szkolnej i międzyszkolnej. Z piątku na sobotę z 16 na 17 października młodzież gimnazjalna z kl. II. z ZS w Tuchowiczu i młodzież z  klas II z ZS w Staninie odbyła nocne biwakowanie w miejscowej szkole. Celem spotkania licznej grupy gimnazjalistów ze szkół ościennych była międzyszkolna integracja, gwarantująca dobrą zabawę i możliwość odstresowania się po dwumiesięcznej nauce. Wychowawcy klas oraz nauczyciele wf-u zapewnili uczestnikom liczne atrakcje zgodne z ich wcześniejszymi  sugestiami. Na początku spotkania  zebrani kibicowali miejscowym miłośnikom gry  w kosza rozgrywanej  pod kierunkiem Ks. Bogdana Iwańczuka. Następnie przeprowadzono zabawy integracyjne służące wzajemnemu poznaniu się i oswojeniu. Kolejnym punktem programu dostarczającym wielu emocji były sportowe rywalizacje międzyklasowe. Nauczyciele wf-u  zapewnili uczestnikom udział w różnorodnych konkurencjach sprawdzających ich umiejętności lekkoatletyczne. Po dużej dawce sportu kolejnym punktem programu była dyskoteka. Emocje sięgały zenitu podczas mini You Can Dance. W rywalizacjach  tanecznych brali udział śmiałkowie w parch i występach indywidualnych. Była to wesoła zabawa, ujawniająca talenty naszych uczniów ciekawie i z ogromnym zaangażowaniem  interpretujących na forum muzyczne, dyskotekowe  rytmy. Dynamiczny taniec         to  okazja do utraty wielu kalorii, które młodzież uzupełniła podczas nocnego ogniska. Pieczone kiełbaski smakowały, zwłaszcza tym, którzy potrafią zapomnieć   o  wpływie jedzenia na obwód  bioder i innych części ciała. W  celu uspokojenia  i  nocnego wyciszenia,  kolejną propozycją dla biwakowiczów był nocny seans filmowy. Nie trwał on jednak długo, bo młodzież chętniej  integrowała się w mniejszych lub większych  grupkach, grając w gry towarzyskie, słuchając muzyki, poddając się  innym rozrywkom. Nikt nie zmrużył oka. Wychowawcy zmęczeni  nocnym czuwaniem wytrwali do białego świtu, zapewniając bezpieczeństwo rozbawionym wychowankom. Zadowoleni i wcale nie zmęczeni uczniowie rozstali się w  przyjaznej atmosferze, będącej wynikiem całonocnej integracji.

Biwak Stanin

 

 

 

 


MŁODZI  GŁOSUJĄ

„Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości”, tak twierdzi  prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zgodnie  za tym przekonaniem, uczniowie gimnazjum pod pieczą S.U. realizują program edukacji wyborczej Młodzi głosują, biorąc systematycznie udział w wyborach parlamentarnych. Tak było i w tym roku -21 października. Wybory to  dla ludzi młodych pierwsza szansa wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju. Organizacja wyborów jest narzędziem wyrabiania nawyku głosowania, wzrostem zainteresowania życiem publicznym, możliwością kształtowania świadomości  i odpowiedzialności obywatelskiej. Jest to także doskonała lekcja WOS-u, która na pewno przyczynia się do kształtowania postaw obywatelskich wśród młodego pokolenia,  a w przyszłości zaprocentuje wzrostem frekwencji podczas wyborów. W wyborach wzięło udział 58 uprawnionych osób, oddano 51 głosów w tym 42 głosy ważne Wyniki przestawiały się następująco:

1.Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość- 16 głosów

2. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP-3 głosów

3. Komitet Wyborczy Partia Razem-0 głosów

4. Komitet Wyborczy KORWiN-8 głosów

5. Komitet Wyborczy Polskie stronnictwo  Ludowe-4 głosów

6. Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica-0 głosów

7. Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz-11 głosów

8. Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru-0 głosów

9.Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi-0 głosów

 

Wybory

 

 

 
DRUGOKLASIŚCI W SERCU ŁUKOWSKICH LASÓW

Rezerwat Jata, to serce łukowskich lasów, miejsce gdzie szum borów jodłowych, mnogość różnorodnych gatunków roślin i zwierząt stwarza możliwość prawdziwego kontaktu człowieka z dziką, majestatyczną przyrodą. Przemierzając ścieżkę edukacyjną Jata odkrywa  swoje bogactwo. Podziwiając wiekowe jodły, spotkamy ciekawe gatunki  zwierząt i roślin- często chronionych.  Potrzebę ochrony tego cennego miejsca zauważono ponad 80 lat temu, co sprawiło, że Jata to jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce. W tym niezwykłym miejscu  traci się poczucie czasu i bardzo przyjemnie spędza czas. W tym celu przygotowano miejsca biwakowe, które pozwalają na chwilę odpoczynku przy ognisku. Piękno przyrody i  tajemnice Jaty sprawią, że wciąż  się tam wraca. Tak było z uczniami klas drugich, którzy dzięki swym, zakochanym w Jacie wychowawczyniom spędzili 20 października  wtorkowe przedpołudnie. Pobyt w rezerwacie na ścieżce edukacyjnej to wspaniała lekcja umożliwiająca bezpośredni kontakt z przyrodą, to możliwość rozwijania zainteresowań jej bioróżnorodnością od najmłodszych lat. Liczna grupa drugoklasistów przywiozła ze sobą mnóstwo wspaniałych wrażeń, dobre humory i poogniskowe wspomnienia. Z  zazdrością podziwialiśmy ich piękne bukiety ze  złotolistnych dębów. Rezerwat Jata to wspaniała atrakcja w najbliższej okolicy, z której  wszyscy powinni skorzystać, szczególnie w okresie polskiej złotej jesieni!!!

zdjęcia 

 

  

NIECODZIENNY  GOŚĆ

W poniedziałkowy ranek 19 października  gościł w szkole Pan Leszek Świętochowski – Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Nasz gość przekazał szkole prezent w postaci laptopa oraz doposażył  szkołę w piłki. Wizyta  posłużyła także złożeniu życzeń  nauczycielom z okazji minionego Dnia Edukacji Narodowej. Pan Leszek Świętochowski należy grona przyjaciół szkoły. Za przekazane prezenty otrzymał gromkie brawa.Szkolny Klub Wolontariatu

W roku szkolnym 2015/2016 w szkole rozpoczął działalność Szkolny Klub Wolontariatu pod opieką pań Lidii Rychty i Urszuli Domańskiej. Zgłosiło się wielu uczniów chętnych do pracy wolontariackiej. W dniu 07.10.2015 na spotkaniu zebrani wolontariusze wybrali ucznia klasy  IIPG Jacka Kanię na przewodniczącego SKW, a Izę Sadło na jego zastępcę.

 

 

14  PAŹDZIERNIKA

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony w Polsce 14 października, jest świętem upamiętniającym rocznicę powołania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej. Choć w Polsce dzień ten znany jest głównie jako Dzień Nauczyciela, jest to święto wszystkich pracowników szkoły. Patrząc na wysokie obcasy Pań, odświętne, białe bluzeczki  dziewcząt oraz eleganckie „ gajerki ” Panów i chłopców, u nas także bez trudu, dało się odczuć świąteczną atmosferę. Uroczystość DEN rozpoczęła o godzinie 9.00.Honorowymi  gośćmi byli: emerytowana nauczycielka Pani Cecylia Goławska, Ks. Proboszcz Dariusz Mioduszewski,  Pan Paweł Komorek - radny gminny oraz Pani Krystyna Chudzik-emerytowana woźna. Uroczystości przewodniczyła Pani Dyrektor, która w swym imieniu złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły, przekazała życzenia i treści listów od władz  oświatowych.                     W wygłoszonym przemówieniu podkreśliła służebną rolę wychowawców, posiłkując się wzniosłym i wymownym cytatem Janusz Korczaka:

„Wychowawca, który nie wtłacza, a wyzwala,

nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje,

nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje…”

Po oficjalnej części uroczystości odbył się występ artystyczny. Uczniowie kl. V wsparci pomocą starszych koleżanek oraz uczniowie kl. I gimnazjum pod okiem swych wychowawców przygotowali program artystyczny. Klasa V ujawniając swe talenty muzyczne, zaprezentowała wiązankę piosenek. Gimnazjaliści pokazali humorystyczną scenkę ze szkolnego podwórka. Uroczystość DEN była okazją do podziękowań za trud i poświęcenie w realizację dodatkowych działań edukacyjno-wychowawczych i opiekuńczych. Wielu nauczycieli  i pracowników szkoły otrzymało  z rąk Pani Dyrektor nagrody i symboliczne dyplomy. W miłej i podniosłej aurze upłynął DEN w roku szkolnym 2015/16.

DEN

 

Biblioteka

W ramach współpracy z GBP w Staninie nasi uczniowie mają możliwość skorzystania z kursów e-learningowych. Uczniowie mogą korzystać z 5 kursów online, które wspomogą naukę języków obcych lub zdobycie nowych umiejętności. 

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych multimediów-gier fotolekcji, filmów, dialogów i interaktywnych ćwiczeń, które urozmaicają proces edukacyjny, nauka będzie łatwa i przyjemna.
Pakiet zawiera:
-kurs nauki j. angielskiego dla ciebie 6-12 lat
-multimedialny kurs j.angielskiego na poziomie A1-B2
-multimedialny kurs j. hiszpańskiego na poziomie A1-B2
-pisz 123 – szybkie, bezwzrokowe pisanie na klawiaturze metodą dziesięciopalcową
-fotografia 123-internetowy kurs fotografii dla każdego miłośnika zdjęć.

 

 

DNI  SKUPIENIA  W KODNIU

W czwartek 08 października po lekcjach prawie 50 – osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej wraz ze opiekunami wyruszyła  na Dni Skupienia przed sakramentem bierzmowania do  Sanktuarium Maryjnego Misjonarzy Oblatów w Kodniu nad Bugiem. Dniom Skupienia przyświecało hasło „Bóg jest miłością”. Organizacją wyjazdu i pobytu zajęła się Pani Katechetka przy współpracy z  miejscowym  Ks. Proboszczem Dariuszem Mioduszewskim oraz Ojcem  Oblatem - Krzysztofem Jurewiczem. Wspólna modlitwa, katecheza, skupienie, film, pantomima, zabawa i muzyka to elementy programu, które nadały pobytowi niepowtarzalny charakter  i nastrój. Wspólny przebywanie w magicznym miejscu, jakim jest Sanktuarium Maryjne i klasztor, to niecodzienna dla młodzieży okazja doświadczenia wspólnoty, czas do refleksji na temat dalszej drogi życia, podjęcie zmian na lepsze w obliczu zagrożeń czyhających na współczesne, młode pokolenie. Mamy nadzieję, że młodzież skorzysta i wcieli w swe życie wskazówki z mądrej katechezy głoszonej przez Ojca Krzysztofa i Ks. Proboszcza podczas homilii. Kilkugodzinne przebywanie w licznej grupie    na pewno wpłynie pozytywnie na wzajemne relacje, upowszechni wartości  religijne  w codziennym życiu młodych ludzi, pozwoli uporać się z problemami, bądź ustrzec przed ich zgubnym wpływem. Dodatkową atrakcją podczas wyjazdu była wizyta w Kostomłotach. Parafia katolicka obrządku wschodniego w Kostomłotach powstała w 1627 r. na fali wydarzeń związanych z zawarciem tzw. Unii Brzeskiej. Spotkanie z Ks. Proboszczem tutejszej parafii to okazja do uzyskania  ogromnej dawki wiedzy historycznej o kościołach na wschodzie. Wyjazd tak licznej grupy młodzieży dostarczył wszystkim uczestnikom wielu  niezapomnianych wrażeń i radości. Składamy serdeczne podziękowania Ks. Proboszczowi Dariuszowi Mioduszewskiemu, który poświęcił swój cenny czas, by wraz z młodzieżą przeżywać Dni Skupienia, towarzyszyć w gadatliwym noclegowaniu w klasztorze i radosnym, rozśpiewanym powrocie do domu. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do  Ks. Proboszcza, dziękując za prezent, który otrzymaliśmy w postaci bezpłatnego transportu. Dzięki temu prawie wszyscy gimnazjaliści mogli uczestniczyć w niezapomnianej, z powodu licznych atrakcji wycieczce.

 

DNI SKUPIENIA

 


WYBORY  OPIEKUNA SAMORZĄDU  UCZNIOWSKIEGO

Samorząd uczniowski to instytucja mająca dawać młodzieży możliwość samodzielnego rozwiązywania  swoich problemów, decydowania o kwestiach, które ich dotyczą, współzarządzania  szkołą, a także uczestniczenia w sprawiedliwym rozwiązywaniu problemów. Rolą SU jest również dbanie o przestrzeganie praw uczniów, proponowanie rozmaitych inicjatyw, dotyczących życia szkoły. Samorządność uczy odpowiedzialności za podejmowane działania i przewidywania ich konsekwencji. Dzięki temu, uczniowie zdobywają umiejętność wyrażania własnego zdania, stają się bardziej samodzielni i asertywni. Uczą się wykazywania inicjatywy  oraz wytrwałości w realizowaniu podjętych zobowiązań. Samorząd uczniowski to wszyscy uczniowie szkoły. Pieczę nad Samorządem uczniowskim sprawuje jego opiekun. 05 października odbyły się w naszej szkole wybory tegoż opiekuna. Miały one charakter wyborów bezpośrednich. Wszyscy uczniowie klas IV-VI i klas gimnazjalnych, tak jak co roku  byli zaangażowani w to wydarzenie, mając wpływ na wybór opiekuna spośród czterech  zgłoszonych kandydatów. Oddano 123 ważnych głosów, 86 zdobył Pan Mariusz Ciołek, który tym samym  został wybrany opiekunem  na kolejną kadencję. Biorąc udział w demokratycznych wyborach, uczniowie wykazali swą obywatelską postawę, wskazując nauczyciela, do którego mają największe zaufanie i przekonanie, że będzie działał w ich najlepszym interesie. 

 

wybory

 

 

 

 „JESIENNE  PLĄSY”

W poniedziałkowe popołudnie 05 października Mały Samorząd Uczniowski  wraz ze swym opiekunem i wychowawcami zorganizował dla uczniów klas I-III „Jesienne pląsy”. Okolicznością sprzyjającą temu wydarzeniu był Dzień Chłopaka. Dziewczęta jak zwykle w takiej sytuacji, stanęły na wysokości zadania. Przygotowały kolegom laurki z życzeniami i słodkie niespodzianki, na które chłopcy musieli zasłużyć, biorąc udział w licznych konkurencjach sprawnościowych. Niektóre z nich były bardzo nietypowe. Jednak chłopcy, wykazując spryt, umiejętność koncentracji i uwagi poradzili sobie z nawlekaniem cienkiej igły, z przenoszeniem kuleczek z pojemnika do pojemnika  bez użycia rąk  za pomocą słomek. Najtrudniejsze zadanie  polegało na wykonaniu warkocza. W tej konkurencji mistrzem okazał się Karolek Stępniewski z klasy II a. Następnym punktem programu były klasowe zmagania siłowe. W przeciąganiu liny bezkonkurencyjni  byli chłopcy także z kl. II a. Radosną zabawą okazał się taniec z balonami, które zostały uprzednio w bardzo szybkim tempie nadmuchane i  zawiązane przez chłopców. Takim między innymi próbom poddawani byli wszyscy śmiałkowie, by spośród nich wyłonić „Super Chłopaka”. Wśród wyróżnionych znaleźli się :Dawid Chudek z kl. I a, Hubert Wardak  z kl. I b, Karol Stępniewski z kl. II a, Szymon Komorek z kl. II b oraz Kacper Gryczka   z Celin  z kl. III. Atrakcją wieczoru była sesja fotograficzna z Misterami oraz towarzyski taniec integracyjny. „Jesienne pląsy” to bardzo udana impreza rozrywkowa, która sprzyja nawiązywaniu więzi przez najmłodszych, tworzeniu dobrej atmosfery w szkole, w której miło i dobrze spędzać czas także podczas codziennych, szkolnych obowiązków.

Jesienne pląsy

 

 

JESIENNE  BIWAKOWANIE

Wieczorem 02 października śmiałkowie z klasy V i klasy I  gimnazjum zebrali się w szkole  na jesienne biwakowanie. Wychowawcy zapewnili prawie 40 osobowej grupie uczestników szereg atrakcji do białego rana. Prym wiódł oczywiście sport i taniec. W tym zakresie przeprowadzono wszechstronne zawody sportowe. Odbyło się współzawodnictwo    w  przeciąganiu liny, rzutach do kosza  oraz biegi sztafetowe. Dużo pozytywnych  emocji dostarczyły rozgrywki klasowe w grach drużynowych. Podczas dyskoteki, uczestnicy brali udział w nauce  integracyjnego tańca belgijskiego. Była to bardzo okazja pozbycia się kalorii po zjedzeniu smakowitych grillowanych kiełbasek. W trosce o zdrowie i dobrą kondycję przed zaplanowanym snem odbył się nocny spacer po Tuchowiczu. Czas na spanie został wykorzystany na nocne, wesołe pogaduchy do białego rana. W miłej atmosferze, mocnej zintegrowani, niewyspani o  godzinie 6.00 rozstaliśmy się, by w domu odespać szaleństwa biwakowej nocy.

Biwak

 

„OTRZĘSINY”

Zgodnie ze  zwyczajem 01 października odbyły się „Otrzęsiny” pierwszoklasistów, których różnorodnym próbom poddali starsi - drugoklasiści. Na początek każdy kotek został przyozdobiony nieodzownym atrybutem, jakim jest koci ogon i długie wąsiska. Następnie czarne stadko kociaków zostało poddane kilku „próbom”, mającym wykazać dojrzałość do bycia gimnazjalistą. Na początek, by ośmielić towarzystwo, odbyła się dowcipna kocia prezentacja połączona z uzyskaniem kocich uszu. Ważną próbą kociego sprytu było wypicie tradycyjnej miseczki mleka, bez użycia rąk. Ekspresyjnym tańcom z miotłą, badającym poczucie rytmu, towarzyszyła radość widowni i salwy śmiechu. W kolejnych próbach uczestnicy zmagali się z pytaniami o szkole, które jak się okazało, były całkiem proste. Najtrudniejsze zadanie polegało na podaniu imienia Pana woźnego. Nie ma się co dziwić, wszak Zbysław to rzadkość w naszych okolicach! Kolejne zadania sprawdzały umiejętności artystyczne naszych miłych kociaków. Polegały one na narysowaniu portretu Pana wychowawcy oraz zaśpiewaniu tekstu na melodię znanej piosenki. Z tą próbą utalentowana grupa także nie miała większych problemów. Powstał portret - z nogami i krzesłem Pana wychowawcy! Po uniesieniach artystycznych przyszedł czas na zademonstrowanie swej sprawności fizycznej. Bez problemu pierwszaki pokazali, jak szybko pokonują trasę, wykorzystując „bocianie kroki” i biegają z jajkiem umieszczonym na łyżce. Po zaliczeniu kilkunastu konkurencji odbył się finałowy „koci taniec”. Wszyscy poddani otrzęsinom, wykorzystując różne pozycje ujawnili znajomość kocich gestów, by na zawsze rozstać się z nimi. Ślubowanie było osobliwą pieczęcią utraty w szkole kociej pozycji, i przyjęciem pierwszaków w  poczet społeczności gimnazjalnej naszej szkoły. Przygotowująca „Otrzęsiny” klasa II wykazała się dobrą organizacją i pomysłowością, zapewniając wszystkim fajną zabawę, dopełnieniem której, była dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka.

Otrzęsiny


SPOTKANIE Z POLICJĄ

W trosce o bezpieczeństwo- 28 września gościli w naszej szkole Państwo policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. W tym dniu odbyło się spotkanie uczniów kl. IV- VI. Zaproszeni goście ponownie w bieżącym roku uczulali uczniów na konieczność wzmożonej uwagi podczas korzystania z dróg i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Ze względu na dużą liczbę uczniów korzystających z rowerów, Państwo policjanci przypomnieli wyposażenie roweru i rowerzysty oraz obowiązujące na drodze zasady. Uczulili także na konsekwencje niewłaściwych zachowań na drodze. W tym zakresie posłużyli się wymownym i czytelnym dla młodego odbiorcy przekazem w postaci prezentacji multimedialnej. Poruszane tematy za pewne podniosły świadomość i wiedzę uczniów w zakresie przestrzegania bezpieczeństwa na drodze. Spotkanie, jak zazwyczaj przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, co na pewno wpływa na pozytywny wizerunek policji i przyjazny stosunek młodego pokolenia do przedstawicieli służb, dbających o bezpieczeństwo, ład i porządek w środowisku.

 

Policjant

 

POKAZY  NA  UMCS

W środę 30 września klasa I gimnazjum, w towarzystwie licznej grupy uczniów z ZS w Staninie wraz z wychowawcą, nauczycielem chemii i fizyki odbyła naukową wycieczkę do Lublina. Miejscem docelowym był lubelski UMCS, gdzie na Wydziale Chemii młodzież gimnazjalna uczestniczyła w pokazach chemiczno-fizycznych. Pokazy w postaci doświadczeń umożliwiają spełnienie wymagań zawartych w podstawie  programowej z fizyki i chemii, gdyż skromna szkolna baza środków dydaktycznych uniemożliwia realizację skomplikowanych treści w warunkach szkolnych. Na UMCS-ie uczniowie brali udział w przeprowadzaniu doświadczeń przez wykwalifikowaną kadrę uniwersytetu z czterech dziedzin:  prąd elektryczny, promieniotwórczość, fizyka latania, światło i oko. Ważnym punktem wycieczki była wizyta w Ogrodzie Botanicznym należącym do UMCS, bogatym w różnorodne gatunki roślin.  Tu uczniowie mogli poznać  i podziwiać rośliny z różnych zakątków świata. Zwieńczeniem wizyty w Lublinie była zdrowa przekąska w Mc Donald. Wspólny wyjazd to super okazja do integracji klasowej i międzyszkolnej oraz możliwość nawiązania licznych, nowych znajomości.DZIEŃ CHŁOPAKA -„coś dla duszy, coś dla ciała”
Sympatycznym wydarzeniem inaugurującym zestaw szkolnych imprez rozrywkowych był Dzień Chłopaka. Tegoroczne święto zorganizowane 28 września przez dziewczęce
zespoły klasowe upłynęło pod znakiem - „coś dla duszy, coś dla ciała”. Dziewczęta, by okazać i zaskarbić sobie sympatię kolegów, przygotowały słodkie smakołyki. W tym roku
dominowały: torty, kopce kretów i pyszne,
świeżutkie, bo pieczone od piątej rano-babeczki. Inne niespodzianki stanowiły dodatek do serdecznych życzeń i przyjacielskich
uścisków. Dopełnieniem święta była dyskoteka
zorganizowana oddzielenie dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej. Radosny Dzień Chłopaka przyczynił się do zacieśnienia
więzi
koleżeńskich w klasach, stworzył już od poniedziałku miłą i przyjemną atmosferę w szkole.

We wtorek 6 października odbyła się z okazji Dnia Chłopaka kolejna dyskoteka, tym razem dla klas  VI-VI. Panie organizatorki wraz z uczennicami zapewniły uczestnikom liczne niespodzianki. Na imprezę  dotarli prawdziwi miłośnicy tańca i dobrej zabawy. O odlotową muzykę zadbał niezawodny i sprawdzony w tym zakresie DJ Czarek - uczeń kl. II PG. Skoczne i gorące rytmy przeplatane były różnymi konkursami przygotowanymi dla chłopców przez koleżanki z klasy VI. Chłopcy poddani byli licznym próbom, badającym ich talenty twórcze, umiejętności kulinarne i intelekt. Zabawa  w „Szefa kuchni” miała ujawnić znajomość tajników dotyczących rozpoznawania powszechnie używanych w kuchni przypraw. Organoleptyczne rozpoznawanie przypraw  i miny konkurentów  podczas ich smakowania  wywołały  wiele radości i dobrej zabawy. Kuchenny  konkurs ujawnił brak profesjonalizmu chłopców w zakresie tajemnej, w tym momencie wiedzy kulinarnej oraz dowiódł, że piłka nożna zdecydowanie wygrywa z gotowaniem. Kolejną konkurencją były trudne, często przewrotne  pytania dziewcząt, w których chłopcy musieli wykazać się wiedzą i inteligencją. Gwoździem programu był pokaz mody damskiej. Paradujący z wdziękiem, w szpilkach i perukach chłopcy, dostarczyli uczestnikom zabawy wielu niezapomnianych, radosnych wzruszeń. Patryk Michalak z klasy IV zaprezentował się najlepiej i wygrał tę konkurencję. Dopełnieniem strojów był wieczorowy makijaż, który dziewczęta zrobiły najodważniejszym kolegom. Dyskoteka przysporzyła uczestnikom wielu niezapomnianych, bardzo pozytywnych emocji, była kolejną okazją do zacieśnienia więzi w zespołach klasowych i między klasowych, dostarczyła radości uczniom i satysfakcji nauczycielom, organizującym imprezę. 

Słodkości

Dyskoteka

 

 

„Oddam Życie w Dobre Ręce”

W ostatni wrześniowy piątek liczna grupa młodzieży gimnazjalnej naszej szkoły uczestniczyła w pierwszym po wakacjach spotkaniu zorganizowanym przez Rejonowe Centrum Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie odbyło się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, a głównym tematem było: „Ofiarowanie – Oddam Życie w Dobre Ręce”.  Uczestnicy cyklicznych spotkań będą duchowo przygotowywać się do Światowych Dni Młodzieży. Realizowany też będzie program Serce 2.0. Gośćmi wrześniowego spotkania byli Ks. Krzysztof Piórkowski oraz Andrzej Wronka. Mówili o tym, komu warto „oddać swoje życie”. Podczas uroczystej Mszy Świętej Ks. Krzysztof Piórkowski mówił, jak ważne jest zaufanie, pomimo wielu wątpliwości, które rodzą się w sercach  i myślach młodych ludzi. Natomiast Andrzej Wronka, głosząc konferencję, przestrzegał młodzież przed zgubnym działaniem m.in. sekt. Niespodzianką podczas spotkania była pantomima, w której młodzi ludzie pokazali, jak rozumieją „ofiarowanie”. Kolejne spotkania w ramach duchowych przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży będą odbywać w poszczególnych parafiach całego łukowskiego rejonu. Cieszymy się ,że nasza szkoła ma tak liczną reprezentację na ŚDM.

 

 

 

OBWIESZCZENIE

 

 

DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ W TUCHOWICZU

 

z dnia 28.08.2015 r.

 

w sprawie zatwierdzenia tekstu jednolitego 
Statutu Zespołu Szkół w Tuchowiczu

 Dyrektor Zespołu Szkół w Tuchowiczu, informuje, że na podstawie art. 50 ust. 2, pkt. 1 ustawy z dnia  7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) Rada Pedagogiczna,na posiedzeniu w dn. 28.08.2015 r., Uchwałą Nr 2/2015/16 zatwierdziła nowy tekst jednolity Statutu Zespołu Szkół w Tuchowiczu, który jest załącznikiem do niniejszego obwieszczenia

 

Z dniem wejścia w życie powyższego statutu traci moc Statut Zespołu Szkół w Tuchowiczu  uchwalony w dniu 29.04. 2011 r.

 

Jednocześnie informuję, że tekst jednolity Statutu Szkoły udostępnia się do wglądu w bibliotece szkolnej oraz  w sekretariacie szkoły.

 

 

Bożena Stępniewska- Szewczak - dyrektor szkoły


 

Witaj  Szkoło!-Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2015/16 

01.09.2015r. we wtorkowy, słoneczny ranek uczniowska brać spotkała się na uroczystej Mszy Świętej 
zorganizowanej przez miejscowych kapłanów na prośbę rodziców. Homilia Ks. Proboszcza była osobliwą i pierwszą w nowym roku szkolnym pouczającą lekcją wychowawczą, motywującą do poszukiwań, uczącą szacunku i wrażliwości. Po mszy uczniowie, rodzice, nauczyciele tłumnie zgromadzili się w sali gimnastycznej. Inauguracyjnemu spotkaniu przewodniczyła Pani Dyrektor, która powitała zebranych, kierując szczególne ciepłe słowa do pierwszoklasistów. Podkreśliła, że bieżący rok szkolny, jest rokiem „otwartej szkoły” oraz  wnosi wiele zmian w prawie oświatowym, dzięki którym uczniowie mają stać się zdrowsi, nauczyciele zaś pozyskają nowe narzędzia do oceniania. Pani Dyrektor życzyła uczniom i nauczycielom wiele entuzjazmu, satysfakcji i zadowolenia w realizacji życiowych celów i zawodowych planów. Odczytała także okolicznościowe listy od władz oświatowych i Premiera Rządu. Szczególny akcent swego wystąpienia Pani Dyrektor poświęciła upamiętnieniu kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zebrani minutą ciszy oddali hołd poległym podczas działań wojennych. Miłym wydarzeniem podczas inauguracyjnego spotkania było przyjęcie do wspólnoty szkolnej nowego Proboszcza Parafii Tuchowicz Ks.Dariusza  Mioduszewskiego, który był honorowym gościem naszej szkolnej uroczystości. Na zakończenie zaprezentowano uczniom i rodzicom wychowawców  oraz przedstawiono Panią Małgorzatę Lendzion, która od bieżącego roku szkolnego pełnić będzie funkcję wicedyrektora szkoły. Po oficjalnej części uroczystości uczniowie udali się do przydzielonych im klas na spotkanie z wychowawcami. Miło było znów spotkać wyrośniętych, dojrzalszych, zdrowych, tryskających entuzjazmem młodych ludzi. Ich rumiane i uśmiechnięte  lica przekonują, że na pierwsze, na pewno trudne po długim wypoczynku spotkanie przyszli  z przyjemnością i młodzieńczym zapałem, przekonując  że szkoła jest dla nich przyjemnym  miejscem, w którym  mogą być  znów razem. Niech entuzjazm ten przyświeca nam przez cały bieżący rok 2015/16.


 
 
 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKONEGO

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W TUCHOWICZU O GODZ 9:15
Proboszcz zaprasza na Mszę Św. o godz 8:15


Zajecia adaptacyjne w PRZEDSZKOLU -  od poniedziałku do środy  24-26. 08.w godzinach 9-12

Sprzedaż podręczników w szkole już od 10 sierpnia. Zapraszamy.

INFORMACJA
Od przyszłego roku szkolnego
w naszej Szkole Podstawej nie będzie j.rosyjskiego!
Proszę nie kupować książek.


 Rok szkolny 2014/ 2015 dobiegł końca!

W piątek 26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie kolejnego roku edukacji. Dzień ten upłynął po znakiem pożegnań. Podczas mszy świętej dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami, uczniami i rodzicami złożyła podziękowania księdzu proboszczowi Stanisławowi Lewczukowi, który po 16 latach posługi kapłańskiej odszedł na zasłużoną emeryturę.   W przemówieniu skierowanym do księdza proboszcza pani dyrektor Bożena Stępniewska – Szewczak zawarła słowa wdzięczności za wsparcie w pracy pedagogicznej, rozumienie problemów, życzliwość i długoletnią  opiekę. Młodzież swą wdzięczność    i sympatię wyraziła w życzeniach i inscenizacji „Schowaj mnie”. Na zakończenie wszyscy odśpiewali „Barkę”. Kolejne pożegnania miły miejsce w szkolnej hali sportowej. Po  9 latach wspólnych zmagań pożegnaliśmy klasę III gimnazjum, która przed rozstaniem przekazała sztandar młodszym kolegom i złożyła honorową przysięgę. Po 6 latach owocnej współpracy uwieńczonej wysokim poziomem wyników ze sprawdzianu przejęto klasę VI do dalszego etapu edukacji w gimnazjum. Miłym akcentem uroczystości końcowo rocznych jest coroczna  prezentacja uczniów wyróżniających się w nauce i innych formach aktywności. Ta część, ku uciesze  wyróżnionych uczniów, nauczycieli i rodziców zajęła w tym roku najwięcej czasu. Smutnym akcentem uroczystości, związanym z kolejnym pożegnaniem, było odejście na zasłużony odpoczynek pani woźnej Krystyny Chudzik, znanej wszystkim w szkole i okolicy  pani Krysi. Ciepłe słowa pani dyrektor, ogromny aplauz, łzy wzruszenia i gromkie „sto lat” wyśpiewane przez rzeszę zebranych w hali osób, to symbole świadczące o wielkiej sympatii i wdzięczności wyrażonej pani woźnej za wyjątkowo życzliwe traktowanie  uczniów oraz dobrą współpracę. Na zawsze pozostaną w pamięci wspaniałe pierożki i inne łakocie przygotowywane z ogromnym zaangażowaniem przez panią Krysię przed radami pedagogicznymi. Gimnazjaliści i młodsi uczniowie na pewno nie zapomną sytych kanapeczek, zupek i kisieli sporządzanych błyskawicznie podczas przerw przez panią woźną. Zwieńczeniem uroczystości kończących rok szkolny był występ absolwentów, którzy  w słowach wierszy i piosenek wyrazili swą wdzięczność za długoletni trud edukacji   i wychowania. Jesteśmy przekonani, że  los okaże się dla nich łaskawy, Życzymy, by spełniły się ich plany i zamierzenia. Niech z rozrzewnieniem i sympatią wspominają sielskie lata spędzone w naszym rodzinnym, szkolnym stadle. Miłych, zdrowych i rozsądnych wakacji.  Do zobaczenia na finiszu kolejnego roku 2015/16 !

 

Zakończenie roku szkolnegoPODZIĘKOWANIE KSIĘDZU PROBOSZCZOWI W TUCHOWICZU PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ

Podczas Eucharystii kończącej rok szkolny, Dyrekcja Szkoły wraz z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami podziękowała proboszczowi ks. Stanisławowi Lewczukowi za 16-letnią posługę kapłańską w parafii Tuchowicz i Zespole Szkół.

Słowa wdzięczności zawarła p. Dyrektor w przemówieniu:

Czcigodny Księże Proboszczu!

Przez wiele lat istnienia naszej szkoły, odczuwaliśmy, Księże, Twoje wsparcie dla naszego trudu, zrozumienie dla naszych problemów, doświadczyliśmy wielkiej życzliwości i opieki.

Nasza krótka historia, bo zaledwie 16 letnia, jest nierozerwalnie związana z Twoją posługą duszpasterską. Ponad 90 % obecnych tutaj uczniów z Twoich rąk przyjęło Sakrament Chrztu Św. ,zaś 100 % uczniów Sakrament pierwszej komunii Św. ,Był czas gdy byłeś jednym z nas, prowadząc lekcje religii w szkole., a kiedy weszliśmy do nowego budynku, poświęciłeś krzyż, który wisi na honorowym miejscu w naszej placówce, przypominając nam, kim naprawdę jesteśmy. Przez wszystkie lata wspólną modlitwą rozpoczynaliśmy i kończyliśmy każdy kolejny rok szkolny. Bez Twojej, Księże obecności nie odbyła się żadna ważna uroczystość. Wspólnie obchodziliśmy święta narodowe. Razem przeżywaliśmy smutek po śmierci Jana Pawła II.

Młodzież swą wdzięczność i sympatię wtraziła w życzeniach i inscenizacji ‘Schowaj mnie”.

Na zakończenie uczniowie i pozostali uczestnicy Mszy Św. odśpiewali „Barkę” z akompaniamentem uzdolnionej uczennicy.

Zdjęcia

Konkurs ortograficznyKłopoty z ortografią?- Ich to nie dotyczy!

„Dużo rzeczy Tom potrafi,
Ale nie zna ortografii,
Więc się z każdym biedzi słówkiem,
Z trwogą patrzy na stalówkę.
Drży przed "książką", "chatą", "grzmotem",
Bo co będzie, jeśli potem
Pan na lekcji znowu powie:
- Tomku, błędy w każdym słowie!

Pewnie! Łatwo mówić panu:
- Tomku, wreszcie się zastanów!
A choć Tom ma dobre chęci,
Zawsze w piśmie coś pokręci.”   

W. Grodzieńska

 

Mistrzów ortografii  nie gnębią problemy Toma i nic ich  nie jest w stanie  zaskoczyć. Radzą sobie z każdym, nawet  trudnym tekstem dyktanda. Tak było i tym razem podczas Gminnego Konkursu Ortograficznego p.t. „Z ortografią za pan brat”, który odbył się w naszej szkole 03 maja pod kierunkiem  nauczycieli klas I-III szkoły podstawowej. W konkursie wzięło udział 24 uczniów z sześciu szkół Gminy Stanin. Wśród zwycięzców konkursu:

  • I miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej we Zastawiu - Natalia Kachniarz
  • II miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkół w Tuchowiczu -  Milena Pilska
  • III miejsce zajęła  uczennica Zespołu Szkół w Staninie- Karolina Pawlak

Laureatki otrzymały nagrody książkowe i dyplomy. Pozostali uczestnicy obdarowani zostali dyplomami. Wszystkim śmiałkom, którzy podjęli pojedynek z zawiłościami polskiej pisowni gratulujemy cennej umiejętności, jaką jest znajomość rodzimej, trudnej ortografii i interpunkcji. Zapraszamy do nas za rok.

Festiwal Nauki w Dniu Dziecka

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do programu „Szkoła z klasą”.01.czerwca w Dniu Dziecka odbył się Festiwal Nauki, który był podsumowaniem realizacji działań tego programu. Funkcję koordynatora programu pełniła P. A. Komorek, nauczycielami biorącymi udział byli: P. Dyrektor P. B. Kopeć P. M. Lendzion i P. M. Ciołek wraz z podopiecznymi  klasami. W ramach programu realizowano różne ścieżki tematyczne. W pierwszym semestrze opracowano KODEKS 2.0. Ścieżka ta polegała na wspólnym wypracowaniu zasad i dobrych praktyk korzystania z nowych technologii w uczeniu się  i nauczaniu. Zajęcia prowadzone były metodą klasowych dyskusji na temat zasad wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w naszej szkole i debaty szkolnej. W wyniku ostatniego wydarzenia powstał projekt Kodeksu zatwierdzony przez wszystkie organy w szkole. Nauczyciele odpowiedzialni za  realizację programu przeprowadzili wiele działań zaakceptowanych przez moderatorów w Warszawie. Hasło tegorocznej edycji brzmi „ Czytamy i odkrywamy”Ważnym, szkolnym wydarzeniem realizującym powyższe hasło, była” Wieczornica papieska”, podczas, której nauczyciele czytali wiersze. Niezapomniane dla młodszych i starszych widzów były  „Baśniowe  jasełka”, które powstały  po spotkaniach najmłodszych uczniów z baśniami czytanymi przez P. Dyrektor. W ostatnim czasie, popularyzacji czytelnictwa, szeroko rozumianej współpracy   z biblioteką sprzyjała zorganizowana w naszej szkole akcja „Noc bibliotek” Wiele nowych, odkrywczych zjawisk dokonali uczniowie naszej szkoły, biorąc udział w pokazach fizycznych na UMCS-ie. Realizując hasło edycji programu, wszystkie klasy uczestniczyły w odbiorze sztuk teatralnych - II cz. „Dziadów” i ” Pan Twardowski”, zaproponowanych przez Teatr Współczesny z Krakowa. W ramach programu „Szkoła z klasą” klasa II gimnazjum realizowała zadanie TIK „Poznajemy słynnych matematyków”. Uczniowie przygotowali i przedstawili prezentacje o życiu i twórczości: Pitagorasa, Archimedesa i Talesa. Klasa II realizowała także projekt  edukacyjny „ Energia dziewcząt”, który zaprezentowała na dzisiejszym spotkaniu. Kasa III gimnazjum przeprowadziła zajęcia” odwróconej lekcji” z techniki, dotyczące  budowy  i funkcjonowania silnika oraz zajęcia o prawach autorskich. Przedstawiciele klasy przybliżyli zebranym słuchaczom realizowaną na zajęciach tematykę. Pierwsze zadanie TIK, mające charakter „odwróconej lekcji”, zrealizowane przez klasę I dotyczyło problemów i konsekwencji  związanych  z nieprawidłowym odżywianiem się. Był to ważki we współczesnych czasach temat: „ Jak zdrowo i mądrze odżywiać się?”. Kontynuacją podjętych na zajęciach  działań  było upowszechnienie wypracowanych zagadnień żywieniowych wśród uczniów innych klas. Stosowną okolicznością do przeprowadzenia tego typu zajęć było zorganizowane podczas ferii zimowisko pt. „Zimowa przygoda”, podczas którego zaprezentowano stosowne wytwory. Kolejne zadanie, wykorzystujące metodę „odwróconej lekcji” zrealizowano w klasie I na zajęciach geografii. Temat  dotyczył rzeźbotwórczej  działalności wody  w przyrodzie. Odkryliśmy, że woda jest wspaniałym i największym rzeźbiarzem kształtującym powierzchnię Ziemi. Klasa VI w ramach programu  „Szkoła z klasą” przeprowadziła zajęcia o rozwijaniu sprawności fizycznej. Wytwory z zajęć oraz  ćwiczenia fizyczne poznali także uczestnicy ferii „ Zimowa przygoda” Kontynuacja tematyki sportowej trwa,  została zaprezentowana i upowszechniona w dniu dzisiejszym w toku ćwiczeń. Dzisiejsze festiwalowe spotkanie  naukowe wykorzystano do prezentacji działań projektu edukacyjnego „ Bez wody nie ma życia”, który zrealizowali uczniowie klasy VI  pod opieką P. B. Kopeć. Po prezentacji teoretycznej i ćwiczeniowej z udziałem każdej z klas, odbyła  się degustacja zdrowej żywności przygotowanej przez klasowe zespoły robocze, którą uczestnicy popijali  zdrową wodą, reklamowaną przez realizatorów projektu edukacyjnego „ Bez wody nie ma życia”. Po degustacji, zainteresowani uczniowie mogli  podchodzić do poszczególnych stanowisk, by od ekspertów pozyskać informacje na interesujący ich temat. Mieli możliwość, by samodzielnie poczytać zaprezentowane na plakatach treści. Niespodzianką z okazji Dnia Dziecka były lody oraz smakowite i zdrowe potrawy przygotowane przez uczniów realizujących zadania programu „Szkoła  z klasą”. Uważamy, że swe dokonania przedstawiliśmy dużym zaangażowaniem i klasą. Atrakcją dnia był ekscytujący, zacięty mecz piłki siatkowej nauczyciele – uczniowie. Tak naukowo, zdrowo i  sportowo minął w naszej szkole pierwszy czerwca.

Zdjęcia

 

FARMA  ILUZJI

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas I-III odwiedzili 26 i 29  maja Farmę Iluzji  w Mościskach. Pojechali tam, tworząc dwie grupy wycieczkowe. Farma Iluzji to park   nauki i rozrywki, to nierozerwalny związek przyrody z nowoczesną techniką, gdzie ciekawe zjawiska optyczne oszukują ludzkie zmysły. Jest tu wiele atrakcji tworzonych w oparciu o wykorzystanie zjawisk pozornie sprzecznych z prawami fizyki  Można tu przeżyć przygodę na granicy magii i rzeczywistości, obcując z nieskazitelną przyrodą i czystym powietrzem. Takich niezapomnianych wrażeń doświadczyli nasi wycieczkowicze, którzy będąc na Farmie Iluzji poszukiwali przygód w Wiklinowym Labiryncie, odbyli spacer w Lasku Doświadczeń i po Ścieżce Złudzeń, przeżyli przygodę w Zakręconym Domku. Nie lada atrakcją było zwiedzanie Chaty Tajemnic,  Muzeum Iluzji oraz wizyta w mini – ZOO z unikatowa Zagrodą  Króliczków. Wielu przeżyć dostarczyła naszym milusińskim wizyta w Meblach Olbrzyma i Lustrzanym Labiryncie. Ogrom atrakcji sprawił, że nikt się nie nudził. Wycieczka ta to fantastyczny prezent z okazji Dnia Dziecka, którą najmłodszym zapewnili rodzice i wychowawcy.

zdjęcia i video

 

Dzień Matki

„Matka – to najpiękniejsze słowo świata, najcudowniejszy w życiu skarb”. To stare i znane przesłanie ze wzruszeniem przekazali swym mamom nasi milusińscy z klas I-III na uroczystym Dniu Matki, który odbył się w niedzielne popołudnie 24 maja. Wychowawcy i nauczyciele najmłodszych klas zadbali o wspaniałą oprawę tego wyjątkowo słodkiego święta. Na uroczystość przybyła liczna grupa mam, z dumą i uwagą wsłuchująca się w słowa wierszy i piosenek swych dzieci, które wyrażały z dziecięcą szczerością swą miłość, przywiązanie i bezgraniczną wdzięczność za trudy wychowawcze za matczyne serce. W oczach wielu mam pojawiły się łzy wzruszenia i duma ze swych utalentowanych pociech. Własnoręcznie wykonane przez dzieci koszyczki z kwiatami były dopełnieniem serdeczności i wzruszeń - wyrazem miłości i podziękowania. Uczniowie klas I –III udowodnili, że wiele potrafią, swobodnie prezentując na scenie swe umiejętności wokalno - recytatorskie i plastyczne. Panie z dumą patrzyły na swych podopiecznych w przekonaniu, że trud przygotowań i wszelkich zabiegów dla przeżycia takich chwil, jest bardzo cenny.

Biwak

W piątkowy wieczór z 22 na 23 maja 44 osobowa grupa uczniów klas IV – VI wraz ze swymi wychowawcami i opiekunami przybyła na oczekiwaną przez wszystkich atrakcję sezonu. Był nią majowy 10 - godzinny biwak. Wyjątkową frajdą dla każdego uczestnika było noclegowanie w niecodziennych, szkolnych warunkach. Biwak rozpoczął się -na poważnie „Nocą bibliotek”. Pani Bibliotekarka i Pani Dyrektor kształtowały w uczniach potrzebę kontaktu ze słowem pisanym. Czytając fragmenty prozy młodzieżowej, zachęcały do sięgania po literaturę, która rozwija słownictwo, wyobraźnię, empatię, pozwala zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Wiele pozytywnych emocji dostarczyły konkursy literackie – frazeologiczny i konkurs przysłów, do których przystąpiło wielu śmiałków, zdradzając swoje talenty i wiedzę. Laureatką obu konkursów została uczennica klasy VI – Paulina Matyjaszek. Kolejne miejsca zajęły – Gosia Piskorek z kl. VI i Julka Orzeł z kl. V. Kolejny etap biwaku miał niezwykle dynamiczny przebieg. Rozgrywał się na sali gimnastycznej. Tu się dopiero działo. Emocje sięgały zenitu. Chłopcy z klasy VI walczyli niczym lwy, byli nie do pokonania w piłce ręcznej i nożnej. Dziewczynki dały do wiwatu chłopcom, zwyciężając/ o ironio/ w przeciąganiu liny. Kiedy wybiła północ, blask ogniska rozjaśnił zmęczone od różnorodnych konkurencji twarze biwakowiczów. Smakowite, pieczone kiełbaski pochłaniali wszyscy z wilczym apetytem. Po sytym posiłku wybrano biwakową  miss i mistera i dalej rywalizowano „na wesoło” do  2 w nocy. Zaplanowane spanie i odpoczynek, nie powiódł się. Nikt nie zmrużył oka. Wszak grzechem byłoby spać w tak miłym towarzystwie.  Zadowoleni uczniowie rozstali się z żalem w przekonaniu, że szkoła jest wspaniałym miejscem na naukę, odpoczynek, przyjemną i zdrową zabawę. Niech żałują ci, którzy nie byli obecni!!!


Zdjęcia

„I ty możesz zostać aktorem”

W poniedziałek 25 maja odbyło się spotkanie z Panią Ewą Jęrusik- znaną epizodystką
filmową, która reprezentując branżę artystyczną, przedstawiła uczniom ciekawe i nieznane

informacje związane ze swą dodatkową profesją jaką jest asystowanie na planach
filmowych. Pani Ewa stwierdziła, że rola epizodystki, to zajęcie dla cierpliwych, gdyż
na planach spędza się dużo czasu w oczekiwaniu na ujęcie i pracę z kamerą. Zapewniała,
że mimo trudów i uciążliwości, jest to wielka przygoda, dająca możliwość obcowania
z ciekawymi, znanymi z pierwszych stron gazet osobowościami filmowymi i teatralnymi.
W swym wystąpieniu nasz gość przekazał wiele cennych informacji o kulisach
powstawania
filmów i teledysków oraz o blaskach i cieniach trudnej profesji, jaką jest aktorstwo. Pani Ewa
zachęcała uczniów do podejmowania wyzwań, rozwijania swych artystycznych zdolności,
gdyż każdy talent ma szansę zaistnieć w malowniczym świecie tak zwanego- show biznesu.
Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze, uczniowie nawiązali z gościem bliski kontakt.
Wielu z nich pozyskało pamiątkowe autografy i odpowiedzi na interesujące ich tematy.
Za organizację spotkania z reprezentantką rzadkiej w naszych warunkach profesji składamy
podziękowania Pani Elżbiecie Pucyk.

zdjęcia
Przed Światowymi Dniami Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie od 25 do 31 lipca 2016. Wcześniej, bo od
20 do 25 lipca potrwa pierwsza ich część, czyli „Dni w Diecezjach”. Diecezja siedlecka od
kilku miesięcy przygotowuje się do tego wydarzenia. Przekazaniu tych i innych ważnych
informacji posłużyło spotkanie starszych uczniów naszej szkoły w dniu 25 maja
z ks. Pawłem Bieleckim – łukowskim koordynatorem ŚDM, który z inicjatywy Pani Urszuli
Domańskiej przybył do nas wraz z grupą współpracującej z nim młodzieży. Goście
poinformowali, że diecezję siedlecką w lipcu przyszłego roku w drodze na Światowe Dni
Młodzieży Kraków 2016, może odwiedzić nawet kilka tysięcy osób.

 To kilkudniowe spotkanie ludzi z różnych zakątków świata przybrało nazwę „Jerycho”. Zagraniczni goście 
będą poznawać nasz region i jego dziedzictwo kulturowe. Młodzież uczestnicząca
w spotkaniu miała okazję poznać film przedstawiający urokliwe zakątki diecezji siedleckiej,
bogatej we wspaniałe obiekty sakralne, przeszłość historyczną, ciekawe miejsca przyrodnicze
i wspaniałe dziedzictwo, gdzie przenikają się kultury, tradycje i wyznania. Światowe Dni
Młodzieży to wydarzenie, które posłuży integracji w atmosferze modlitwy i wesołej,
roztańczonej, rozśpiewanej zabawy. Namiastkę tej zabawy przedstawili młodzi, utalentowani
muzycznie i wokalnie goście. Nasza młodzież poznała hymn” Jerycho” i hymn ”Jedno”,
otrzymała także propozycje aktywnego udziału w przygotowaniach do ŚDM. Wielu uczniów
naszej szkoły zainteresowało się przedsięwzięciem i zgłosiło swoje uczestnictwo w spotkaniu
młodzieży 30 maja w Woli Gułowskiej.


zdjecia

 

Młodzi w teatrze

13 maja uczniowie klas IV- VI i I-III gimnazjum, realizując podstawę programową z języka
polskiego, uczestniczyli w spektaklach teatralnych. Młodsza grupa poznała barwną postać
Pana Twardowskiego, starsza uczestniczyła w interpretacji II części „Dziadów„ Adama
Mickiewicza. Artyści Teatru Współczesnego z Krakowa zaprezentowali spektakle na scenie
auli Liceum Ogólnokształcącego im T. Kościuszki w Łukowie. W obydwu sztukach
wykorzystano profesjonalną scenografię, efekty dźwiękowe, zadbano o kostiumy
charakterystyczne dla prezentowanej epoki. Wysoki poziom gry aktorskiej, niepowtarzalna
atmosfera, dzięki zastosowanym technikom scenicznym, bardzo wciągnęła młodą widownię.
Spektakl o legendarnym czarnoksiężniku Panu Twardowskim, z dużą dawką humoru, pokazał
potyczki głównego bohatera z diabłem. Perypetie sławnego uczonego, który dla sławy,
poklasku i tajemnej wiedzy, zaprzedał swą duszę, rozwiązuje Bóg. Fenomen
mickiewiczowskich Dziadów z powodzeniem, dotarł do młodego widza, wciągając go w świat
fantazji i wyobraźni poety. Fabuła dzieła zawierająca hierarchię, gwarantującą szczęście
wieczne i spełnienie człowieczeństwa, przekonuje młodego odbiorcę, jak ważna jest: miłość,
umiejętność odwzajemniania uczuć, współczucie, miłosierdzie i cierpienie. Uczestnictwo
w spektaklach to kontakt młodego widza z prawdziwą sztuką, to wydarzenie mające
czytelnie przedstawione - przesłanie wychowawcze.

Galeria

 „Muzyka uczy, bawi, wychowuje, rozwija…”

W ramach realizacji powyższych celów 04 maja 2015r. odbył się w naszej szkole niecodzienny występ „Objazdowej filharmonii”. Występujący w programie muzyk, wykorzystał trąbkę, pianino i gitarę, wprowadzając uczniów i przedszkolaków w świat muzyki. Artysta przedstawił możliwości dźwiękowe instrumentów, wykonał utwory z muzyką poważną, filmową  oraz  muzyką z popularnych bajek. Widzowie  czynnie uczestniczyli w występie. Odgadywali zagadki muzyczne, brali udział w zabawie rytmiczno – ruchowej. Gimnazjaliści w rytm muzyki odegrali humorystyczne scenki rodzajowe zakończone pojedynkiem o względy pięknej księżniczki. Występ zapewnił uczniom wielu pozytywnych wrażeń.  Był formą odprężenia psychicznego, dostarczył radości, wzbogacił widzów w nowe doświadczenia muzyczne, sprawdził wiedzę muzyczną. Zastosowanie różnych form aktywności podczas prezentacji zapobiegło zniecierpliwieniu, zaspokoiłou najmłodszych potrzebę ruchu. Uczestnicy występu  przekonali się, że muzyka może być tłem wierszy, bajek, filmów, można ją bez trudu  łączyć z prozą. Objazdowa filharmonia to kolejne spotkanie  z kulturą muzyczną- nieodzowną wartością w życiu każdego człowieka.

 

 

Konstytucja 3 Maja

„Bóg, Honor,Ojczyzna”- taki tytuł posiadał scenariusz apelu z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja, który odbył się w szkole 30. 04. 2015r.Występ pod kierunkiem nauczyciela historii P. Anny Sowy przygotowali uczniowie klasy I gimnazjum. Apel przypomniał uczniom genezę i rolę tego ważnego w dziejach naszej ojczyzny wydarzenia historycznego. Konstytucja 3 Maja z 1791r. była znamienną modernizacją w zakresie funkcjonowania naszego poniewieranego w bieżącym czasie kraju. Myślą przewodnią, scenariusza o znamiennym tytule „Bóg, Honor,Ojczyzna” było podkreślenie znaczenia wolności narodu oraz przypomnienie młodemu pokoleniu konstytucyjnego obowiązku wierności, troskio dobro wspólne, przestrzeganie prawa Rzeczpospolitej Polskiej oraz obrona ojczyzny. Historyczne fakty, wiersze, okolicznościowe piosenki, dekoracje, odświętne stroje wykonawców były uroczystą lekcją historii o doniosłym znaczeniu wychowawczym.

zdjęcia

 

 

Orkiestra Dni Naszych

30.04.2015 r. w sali gimnastycznej miał miejsce nowy koncert  Orkiestry Dni Naszychz udziałem znanych i lubianych bohaterów: Kubusia, Jurka – Ogórka i Pirata. Kubuś,ku zaskoczeniu ogółu, postanowiłpodjąć szokującą decyzję: nie będzie chodził do szkoły, bo jego zdaniem szkoła jest nudna i mało przydatna. Rozwój wydarzeń zawarty w przedstawieniupokazuje, jak nieuzasadniony bunt Kubusia weryfikuje samo życie. Wydarzenie muzyczne zaproponowane przez dobrze znanych szkolnej braci muzyków, było fajną zabawą muzyczno – ruchową z aktywnym udziałem wszystkich widzów, którzy bardzo żywo reagowali na dźwięki i zabawne słowa piosenek. Koncert był smacznym pokarmem dla duszy, cenną lekcją muzyki, posiadającą walory wychowawcze. Sala rozgrzana do czerwoności drgała  od głośnej muzyki. Decybeli dodawały gromkie wtóry rozbawianej publiki. Orkiestra Dni Naszych to dobry sposób na znużenie i stres, szczególnie dla młodszej widowni.

 

zdjęcia

 

„Znajdź sposób na siebie…..”

W środę 28.04.2015r. odbył się w szkole koncert zespołu Full Power Spirit, który przedstawił bardzo wartościowy pod względem wychowawczym i profilaktycznym program „ Znajdź sposób na siebie” Jego scenariusz zawierał elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej oraz treści sprzyjające realizacji przesłania- Stop Przemocy. Atrakcją programu był pokaz beat-boxu - gry na instrumentach perkusyjnych wykonywanej za pomocą ust oraz pokaz break-dance. Przekaz treści był bardzo dynamiczny, aktywizował wszystkich uczestników, stwarzał młodzieży możliwość udziału w konkursach, zachęcał do aktywnego przeżywania młodości w oparciu o dekalog i wartości ewangelizacyjne, wskazywał drogi  do miłości, szacunku i akceptacji. Podkreślał znaczenie dobrze pojętej wolności. Słowo mówione, śpiewane w języku hip-hopowej kultury, poparte wizualizacją, dociera do młodych ludzi. Jest bardzo dobrym zrozumiałym nośnikiem trudnych i wymagających treści.  Program  „Znajdź sposób na siebie” to wartościowe  i zajmujące wydarzenie  bardzo dobrze oceniane przez młodzież i dorosłych.                     

 

 

 

Galeria

 Wybierz sobie Prezydenta


27.04.2015 r. odbyły się w naszej szkole prawybory na Prezydenta RP, zorganizowane zgodnie z obowiązującymi zasadami przez Samorząd Uczniowski. W prawyborach wzięli udział  uczniowie klas IV-VI  i gimnazjum. Przystąpiliśmy do uczestnictwa w głosowaniu w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. Wydarzenie to stało  się swoistą lekcją wiedzy o społeczeństwie, zaś młodzi wyborcy weszli w rolę pełnoprawnych obywateli. Lokal wyborczy urządzono na holu głównym szkoły. Komisja Wyborcza czuwała nad przebiegiem głosowania, wydawała karty  do głosowania z alfabetycznym zapisem kandydatów, potwierdzone własnoręcznym podpisem młodych wyborców. Dokonała także  liczenia głosów. Przed głosowaniem uczniowie zostali poinformowani o poprawności zaznaczania nazwiska na liście kandydatów, by ich głos był ważny. Nasze prawybory są sprawdzianem  świadomości obywatelskiej oraz pewnego rodzaju sondażem, pokazującym preferencje wyborcze młodej grupy wiekowej. Kandydaci na prezydenta RP uzyskali następującą liczbę głosów:

Braun Grzegorz Michał: 2
Duda Andrzej Sebastian: 66
Jarubas Adam Sebastian: 2
Komorowski Bronisław Maria: 9
Korwin-Mikke Janusz Ryszard: 15
Kowalski Marian Janusz: 0
Kukiz Paweł Piotr: 3
Ogórek Magdalena Agnieszka: 7
Palikot Janusz Marian: 1 
Tanajno Paweł Jan: 0
Wilk Jacek: 2

 

Wybory

Praca i pozytywne myślenie – to gwarancja sukcesu!

21 kwietnia, punktualnie o godzinie 9:00 dziewiętnastoosobowa grupa trzecioklasistów
przystąpiła wraz z liczną rzeszą swych rówieśników do egzaminu gimnazjalnego. Przed
uczniami trzy ciężkie dni zmagań, stresu, nadwyrężania szarych komórek. Duża część pracy
już poza nimi. Dziś rozwiązywali zadania z zakresu historii, WOS-u i języka polskiego.
Zadania oparte były na analizie i interpretacji informacji zawartych na mapkach, wykresach
oraz znajomości podstawowych faktów z historii Polski i historii powszechnej. Egzamin
w części humanistycznej sprawdzał wiele umiejętności, w tym znajomość lektur oraz
umiejętność redagowania pisemnej wypowiedzi. Tym razem było to - opowiadanie. Jutro
uczniowie staną w szranki z przedmiotami matematyczno- przyrodniczymi i z królową nauk –
matematyką, wykazując się umiejętnościami w zakresie analizy problemów i prezentacji
matematycznych argumentów. Dla tęgich głów – to fraszka!!!W czwartek trzecioklasiści
zmagać się będą z językami obcymi nowożytnymi na poziomie podstawowym
i rozszerzonym. Większość przystąpi do egzaminu z języka angielskiego, pozostali
rozwiązywać będą zadania z języka rosyjskiego. Test z języków obcych na poziomie
rozszerzonym jest obowiązkowy dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę
języka rozpoczętą w szkole podstawowej. W naszych warunkach dotyczy to obydwu
języków. Na wyniki z egzaminów poczekamy do czerwca. Będzie dobrze. Życzymy
sukcesów wszystkim zestresowanym uczniom, odpowiedzialnym za wieloletnią edukację
nauczycielom i zatroskanym rodzicom. Praca i pozytywne myślenie- to gwarancja sukcesu!

U nas wyrastają nie tylko prawdziwi kibice…

W dniu 8 kwietnia 2015 roku ponad 40 osobowa  grupa miłośników piłki nożnej z trzech ościennych szkół Gminy Stanin udała się na stadion PEPSI ARENA w Warszawie, by wziąć udział w Półfinałach Pucharu Polski  i kibicować w meczu Legii Warszawa z drużyną Podbeskidzie Bielsko - Biała. Mecz ten był poważną rywalizacją dwóch znaczących na arenie piłkarskiej drużyn o awans do finału. Zwycięstwo w finale  wynikiem 2:0 uzyskała drużyna stołecznej Legii Warszawa. Wynik ten zapewnił reprezentacji  udział w finale, który rozegrany będzie 02 maja na Stadionie Narodowym. Wyjazd na mecz stworzył uczniom możliwość integracji, poznania czołowych piłkarzy, był okazją do obserwacji przebiegu dynamicznych zmagań, z zachowaniem reguł i zasad w futbolu  stojącym, w tym przypadku na dość wysokim poziomie. Uczestnictwo na tego typu imprezach sportowych zapewnia miłośnikom futbolu ogromną dawkę adrenaliny, którą należy zdrowo i kulturalnie spożytkować, tak jak potrafią to nasi uczniowie. Obserwując naszą młodzież, jesteśmy przekonani, że u nas wyrastają nie tylko prawdziwi kibice, ale  także  młode talenty piłkarskie, kandydaci do reprezentacyjnych drużyn piłkarskich. 

Mecz

Gimnazjaliści z Tuchowicza i Stanina w Siedlcach…

W dniu 23 marca klasa pierwsza gimnazjum w Tuchowiczu wraz ze swymi rówieśnikami ze szkoły w Staninie odbyła wycieczkę do Siedlec. Głównym celem wycieczki była wizyta w kinie, dwugodzinny pobyt na nowoczesnej pływalni i w miejscowej galerii. Organizatorem wycieczki była P. Joanna Smyk - wychowawczyni klasy I gimnazjum ze Stanina przy współpracy z katechetką - P. Urszulą Domańską. Wyjazd do Siedlec dostarczył uczestnikom wielu miłych wrażeń i należy do bardzo udanych wydarzeń z udziałem młodzieży gimnazjalnej. Niezapomniane chwile przeżyli uczniowie podczas pobytu na basenie. Mieli tu wiele czasu, by zgłębić tajniki w zakresie pływania, zadbać o tężyznę i sprawność fizyczną, poprawić samopoczucie i odstresować się. Następnym miejscem na przyjemne spędzenie czasu była wizyta w galerii handlowej, w której także mieści się kino. Galeria – to raj dla dziewcząt. Czuły się tu, jak przysłowiowe ryby w wodzie. Chłopcy zaś, po wytężonych harcach na basenie ładowali akumulatory, oblegając galeryjne bary. Pobyt w galerii, to okazja, by podpatrzeć obowiązujące trendy w młodzieżowej modzie, zjeść pyszne lody lub
inne smakołyki. Nikt się tu nie nudził. W klikuosobowych grupkach miło upłynął czas. Poważniejszym punktem wycieczki była wizyta w kinie na filmie pt. „Bóg nie umarł” Fabuła
filmu przedstawia zmagania głównego bohatera- chrześcijanina, stającego w obranie własnej
wiary. Film ten, jak twierdzą uczniowie umocnił ich wiarę i wniósł w ich życie wiele cennych wartości. Wspólna wyprawa do Siedlec była także super okazją do nawiązania bliższych relacji interpersonalnych między uczniami z ościennych szkół. Zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń uczestnicy wycieczki, oczekują na kolejną integracyjną wyprawę.

Zwiastuny wiosny

W czasie, kiedy nikt jeszcze nie śnił o wiośnie, uczniowie klas I – III przystąpili do konkursu plastycznego pod hasłem „Zwiastuny wiosny”. Dzieci w swych działaniach zdecydowanie wyprzedziły wiosnę. Ich piękne, kolorowe prace wykonane z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, pełne są bocianów, pierwiosnków, bazi, krokusów, pól z oziminą. Najciekawsze prace zdobią szkolny korytarz i w smutne marcowe dni napawają wiosennym optymizmem  i  radością. Ilość wyróżnionych 23 marca prac przekonuje, że wśród najmłodszych jest wiele talentów plastycznych. Należą do nich, uzyskawszy:

 I miejsce:

Filip Mościcki- kl. I b

Aleksandra Czupryna- kl. I b

Gabriela Goławska – kl. II

Maja Michalska – kl. I b

II miejsce:

Kacper Gryczka – kl. II

Amelia Redzik-  kl. II

Agata Lendzion- kl. I a

Szymon Mućka – kl. II

III miejsce:

Monika Gajda – kl. II

Szymon Komorek – kl. I b

Patryk Michalak – kl. III

Siwicki Piotr – kl. III

Laureaci konkursu zostali publicznie wyróżnieni, otrzymali dyplomy i słodycze. Ciepło dziękujemy im za plastyczne zwiastuny wiosny, czekamy na przylot sympatycznych bocianów, kolorowe ogródki i prawdziwą wiosnę. Zwycięzcom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs

 Pisanki  z muzeum …

Muzeum Regionalne w Łukowie prowadzi działalność oświatową, której celem jest utrwalanie tradycji w toku różnorodnych zajęć edukacyjnych, wystaw, konkursów tematycznych, konferencji popularno-naukowych. W tym zakresie współpracuje ze szkołami na terenie miasta i powiatu. W dniu 24 marca uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych. Podczas 45 minutowych zajęć grupowych uczniowie poznali tradycje wielkanocne związane ze zdobieniem pisanek. Jedną z nich posługiwali się podczas warsztatów. Do wykonania pisanek zastosowali techniką batikową, do której  użyli wosku oraz naturalnych barwników. Po zajmującej pracy plastycznej dzieci podziwiały wystawę „ W domu i zagrodzie”. Wystawa ta gromadzi zbiory w postaci narzędzi rolniczych, dywanów, tkanin, wycinanek ludowych, rzeźby ludowej malarstwa,  ceramiki   i innych eksponatów. Pobyt w muzeum to dla najmłodszych wartościowa lekcja plastyki  i historii sprzyjającej poznawaniu kultury  i sztuki  regionu.

Muzeum

,,Młodzieńcy bez wahania wyciągnęli oręż i przegnali ohydnego olbrzyma, który czmychnął jak najszybszy…”

Te i inne zawiłości ortograficzne są nieobce uczennicy kl. VI Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół
w Tuchowiczu – Małgorzacie Piskorek, która została laureatką Wojewódzkiego Konkursu  Ortograficznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym  2015/16. Takim tytułem może się poszczycić tylko dwoje uczniów z powiatu łukowskiego. Laureatkę do konkursu przygotowywała
B. Stępniewska- Szewczak- nauczycielka jęz. polskiego.

Małgosiu!

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

KOMUNIKAT DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ W TUCHOWICZU

z dnia 02.03.2015 r.  dotyczący rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w roku szkolnym 2015/16

dostępny w zakładce "nabór do przedszkola" 

Powitanie wiosny

Żegnaj zimo, witaj wiosno!!

Było to w  piątek 20 marca. Słońce intensywnie świeciło, powietrze było rześkie, jak przystało na  finał zimy. Wokół szkoły panowała martwa cisza, przerywana warkotem przejeżdżających na okoliczne pola ciągników - wszak dla rolników, rozpoczął się czas wzmożonych prac polowych. Ten błogi, wiejski klimat urozmaiciła wrzawa licznej grupy naszych milusińskich z klas I –III. Przed szkołą utworzyli  oni barwny pochód. Pod opieką swych wychowawczyń przemaszerowali wzdłuż murów szkoły, wzniecając wielkie zainteresowanie starszych kolegów. Ich słomiane kukły przypomniały wszystkim  o pożegnaniu zimy i pierwszym dniu wiosny. Pamiętając o środowisku, uczniowie dotarli na pole, gdzie dokonali spalenia Marzanny. Była to tradycja od lat utrwalana w naszej szkole. Mimo, że w tym roku zima była bardzo łaskawa, czekamy na prawdziwą, słoneczną, ciepłą i kolorową wiosnę. 

 

 

„Z kobietami wielka bieda… ?„

Długoletnim świętem celebrowanym w naszej szkole jest marcowy Dzień Kobiet.  Pieczę nad uroczystością sprawują corocznie nasi Panowie – Jan Walo i Mariusz Ciołek. W tym roku do kabaretowego występu przygotowali uczniów z podopiecznych klas – IV i  VI. Na scenie podziwialiśmy pierwszą feministkę - Dobrawę, która potrafiła okiełznać i przysposobić na męża, dzikiego, nierozgarniętego Ścibora. Drugą, dowcipną postacią przedstawienia był osamotniony mężczyzna, zagubiony w prostych, domowych czynnościach, które po tygodniowej nieobecności żony, stały się „katuszami”. Kabaretowe, dowcipne ujęcie tematu wyzwoliło w widzach dużo pozytywnych emocji, było odzwierciedleniem słabości obu płci oraz potwierdziło przekonanie  o  konieczność współistnienia i współpracy w codziennym życiu kobiet i mężczyzn. Po obejrzeniu kabaretu, na pewno wszyscy potwierdzą, znane od pokoleń przysłowie: ”Z kobietami wielka bieda, lecz bez kobiet żyć się nie da”. Była to najtrafniejsza puenta wypływającą z przedstawionych historyjek. „Żywymi „Laurkami” przedstawienia były nasze utalentowane muzycznie uczennice kl.VI –Sylwia i Paulinka, które z kobiecym wdziękiem, uświadomiły, co znaczy „Być kobietą” oraz przekonały, że „Z  dziewczynami nigdy nie wie się, czy dobrze jest, czy może jest już źle? „Dalsza część święta odbywała się w klasach. Wszyscy chłopcy spisali się na medal. Dziewczęta z okazji święta otrzymały kwiaty, prezenty i życzenia. Żeńska część grona pedagogicznego otrzymała od swych kolegów pyszny tort.

Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie naszej szkoły wystawili swój premierowy występ podczas Gminnego Dnia Kobiet w Centrum Kultury w Tuchowiczu. Była to uroczystość środowiskowa dla kobiet z okolicznych miejscowości z udziałem władz gminnych. 

8 marca

Spotkanie z Kulturą

24 lutego wychowawczynie klasy I a i I b zapewniły swoim podopiecznym super atrakcję – wycieczkę do Siedlec. Wyjazd ten dostarczył milusińskim wielu pozytywnych  emocji   i wrażeń.

 Był wyjątkową okazją do obcowania z szeroko rozumianą  kulturą. Dzieci wizytowały Muzeum Regionalne, gdzie miały możliwość zwiedzenia ciekawych ekspozycji i obiektów z różnych dziedzin: sztuki, etnografii, historii, fotografii archiwalnej i archeologii. Zbiory sztuki to głównie malarstwo. Zbioryetnograficzne tutejszego muzeum dotyczą kultury ludowej Mazowsza i Lubelszczyzny. Po tej, dość poważnej części wycieczki pierwszoklasiści uczestniczyli w spektaklu „na żywo”  w Siedleckim Centrum Kultury i Sztuki. Podziwiali występ zespołu Caro - Dance w widowisku pt. „Kopciuszek”. Była to klasyczna, mądra opowieść  słowno - taneczna opracowana  na podstawie znanej dzieciom  baśni braci Grimm  i CH. Perraulta, o tym samym tytule. Po tej, dużej  dawce artystycznych wrażeń i emocji nadszedł czas na  uzupełnienie, a następnie  wyzwolenie własnej energii. Super miejscem do spełnienia tych czynności jest centrum zabaw dla dzieci – „Młynek”, który w swej ofercie posiada: ogromną przestrzenną salę, basen z piłeczkami, zjeżdżalnie tubowe, proste   i spiralne, trampolinę,  wystrzałowe armatki, pneumatyczną karuzelę, mini golfa piłkarzyki, automaty do gier i zabaw oraz bufet gastronomiczny z pyszną  pizzą i sokami. Wszystkie te atrakcje stały się udziałem naszych wycieczkowiczów, którzy radośni i weseli wrócili, miło i pożytecznie spędzając szary, lutowy poniedziałek. 

 

Foto z wycieczki

Walentynkowy wieczór

 

We wtorek 17 lutego 2015 roku odbyła się dyskoteka walentynkowa dla uczniów klas starszych szkoły podstawowej i gimnazjum. Przygotowania do zabawy rozpoczęły się w poniedziałkowy ranek. Uczennice klasy V pod czujnym okiem wychowawczyni wykonały skrzynkę na pocztę walentynkową.

 Nadawcy umieszczali w cennej skarbonce walentynkowe życzenia dla sympatycznych koleżanek i kolegów, a także nauczycieli. Na szkolnym korytarzu panowała, odmienna od codziennej - podniosła atmosfera tajemniczości. Wielu chętnych skorzystało z inicjatywy sprawienia adresatom miłych niespodzianek - wszak wszyscy oczekujemy na przyjazne gesty i słowa, tym bardziej w walentynkowy wieczór, który zakorzenił się na dobre w tradycji naszej szkoły.
 Na szkolną dyskotekę przybyli najwierniejsi miłośnicy tańca i dobrej zabawy i choć frekwencja, nie należała do najwyższych, wszyscy wspaniale się bawili. Muzykę i tańce urozmaicano licznymi konkursami. Wielu emocji uczestnikom dostarczyła walentynkowa poczta oraz konkurs na walentynkowego  mistera  i walentynkową miss. Uczestnicy zabawy otrzymali walentynkowe upominki, co stanowiło także miłą niespodziankę wieczoru, którą obok innych atrakcji zapewniły organizatorki dyskoteki p. Gryczka p. Sujka i p. Borowiec. Podczas trzy i pół godzinnej zabawy uczniowie bawili się pod czujnym okiem dyżurujących nauczycieli. Impreza dostarczyła społeczności szkolnej wiele radości i pozytywnych wrażeń. Była kolejnym wydarzeniem rozrywkowym kształtującym poprawne stosunki interpersonalne wśród uczniów oraz okazją do nawiązania bliższych relacji, więzi rówieśniczych i międzypokoleniowych.

 zdjęcia

FERIE w SZKOLE                 

W dniach 02-05.02.2015 roku w Zespole Szkół w Tuchowiczu, podobnie jak w latach ubiegłych, zorganizowano zimowisko dla dzieci pod hasłem „Zimowa przygoda”.


Fundusze na realizację zadania pozyskano z GKRPA  w Staninie. Autobus na wyjazd do Siedlec zapewnił Wójt  Gminy- Pan Krzysztof Kazana. W czasie zimowiska uczniowie w liczbie 48 osób realizowali elementy programu „ Przemoc boli”. Oglądali filmy o tej tematyce, wykonywali plakaty promujące życie bez agresji fizycznej i psychicznej. Uczniowie Zespołu Szkół w Tuchowiczu przystąpili również do projektu „Szkoła z klasą 2.0” W ramach ferii realizowali zadania  dotyczące tego przedsięwzięcia – propagowanie zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia, wykonując pod okiem wychowawców zdrowe surówki, koktajle czy pełne witamin sałatki owocowe. Efekty pracy zobaczcie sami. Pierwszy dzień minął pod hasłem „ Zdrowe i mądre życie”. Na realizację powyższego hasła złożyły się działania z zakresu zdrowego żywienia, kształtowania nienagannej sylwetki i sprawności fizycznej oraz cykl działań  dotyczący  kształtowania pozytywnych zachowań w agresywnym świecie. W zakresie tematyki dotyczącej zdrowego żywienia ekspertami byli uczniowie klasy I gimnazjum, którzy na bieżąco realizują program ”Szkoła z klasą”. Ich zadanie polegało na przedstawieniu licznie przybyłej na zajęcia grupie uczniów zasad zdrowego  żywienia, najczęstszych  błędów żywieniowych i wynikających z nich konsekwencji w postaci chorób cywilizacyjnych. Swoje wystąpienia oparli na prezentacji materiałów pozyskanych drogą TIK. Zaprezentowali także film własny filmik edukacyjny. Po teoretycznej części spotkania odbyła się część praktyczna. Zadaniem uczestników było wykonanie zdrowej, ciekawej pod względem wizualnym i smakowym  potrawy. Sporządzone menu zawierało koktajl, sałatkę owocową oraz sałatkę warzywną. Potrawy stanowiły pyszną i zdrową. „bombę witaminową” Po zbiorowej degustacji uczestnicy obejrzeli prezentację, dotyczącą kształtowania sprawności fizycznej, przygotowaną przez uczniów kl. VI, także zaangażowanych w realizację programu    „ Szkoła z klasą”. Dopełnieniem wiedzy teoretycznej było przedstawienie przez uczniów na sali gimnastycznej różnorodnych ćwiczeń fizycznych, kształtujących poszczególne partie mięśniowe oraz zaprezentowanie  popisowych figur akrobatycznych. Po wyczerpujących ćwiczeniach uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących zachowań asertywnych. Wiele radości sprawił uczestnikom udział w scenkach, prezentujących zachowania agresywne, uległe i asertywne. W ramach praktycznych działań profilaktycznych programu „Przemoc boli” uczniowie wykonali  i zaprezentowali przygotowane w postaci gazetki materiały dotyczące agresji, prześladowania oraz sposoby radzenia sobie z tymi niepożądanymi zjawiskami. Na zakończenie zajęć utalentowani plastycznie uczniowie wykonali ciekawe tematycznie plakaty, pozostali zaś wzięli udział w rozgrywkach sportowych. Program dnia był bardzo napięty. Ku zadowoleniu organizatorów i uczestników wszystkie zaplanowane cele zostały w pełni zrealizowane i nikt się nie nudził. Zdobyta wiedza i doświadczenia  na pewno przyniosą oczekiwany skutek. Bez wątpienia był to dzień, propagujący wśród młodzieży – zdrowe i mądre życie.

 

Drugiego dnia ferii młodzież z naszej szkoły miała okazję pohasać na lodowisku w Siedlcach. Jedni doskonalili technikę jazdy na łyżwach, inni stawiali na nich pierwsze kroki. Naszych uczniów zadziwiły nauczycielki ślizgające się na łyżwach w rytmie lecącej z głośników muzyki, zachęcające uczniów do podejmowania fizycznego wysiłku. Po męczącej jeździe uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego w Siedlcach, gdzie mogli podziwiać wystawę „Od Adwentu do zapustów” i posłuchać niezwykle barwnych opowieści Pani Wandy Księżopolskiej dotyczących życia w dawnej wsi podlaskiej. Z przykrością stwierdzamy, że nasze dzieci, mieszkające na wsi, niewiele wiedzą i pamiętają z jej historii. Swoją wiedzę mogą zdobywać w muzeum po to, aby tradycja była żywa.

Trzeciego dnia nasi uczniowie udali się do ŁOK-u. Tam obejrzeli w naszym kinie w Łukowie film „Paddington” oraz uczestniczyli w warsztatach rzeźbiarskich własnoręcznie, wykonując „cudeńka” z gliny, puszczając wodze wyobraźni.

Kolejny dzień do atrakcyjna wizyta uczniów w kręgielni Arkabos w Łukowie oraz na pływalni Delfinek w Łukowie. Aktywność fizyczna, doskonalenie refleksu i rywalizacja to te elementy, które doskonalono na kręgielni. Kształtowanie właściwych nawyków korzystania z pływalni, sauny sprzyjało miłemu spędzeniu wolnego czasu, którego młodzież wiejska w czasie ferii ma bardzo dużo. Cieszymy się, że nasi uczniowie wybrali ofertę przygotowaną przez chętnych nauczycieli- wolontariuszy Zespołu Szkół w Tuchowiczu- zamiast biernego siedzenia przed komputerem. Uśmiech dzieci, radość na twarzach, to najlepsze podziękowania dla pedagogów,  którzy bezinteresownie włączyli się w organizację „Zimowej przygody” do których się dołącza się Dyrektor Zespołu Szkół w Tuchowiczu

zdjęcia

  

„Piękne zeszyty - to ich wizytówki”

 

Mały Samorząd Uczniowski pod opieką P. Wiesławy Murawiec podejmuje różnorodne, ciekawe i poważne inicjatywy, by w młodym pokoleniu kształtować jak najlepsze nawyki i prawidłowe postawy. W minionym półroczu, do takich przedsięwzięć należy między innymi konkurs pod hasłem ”Piękny zeszyt - moją wizytówką” przeprowadzony wśród uczniów klas I-III. Nauczyciele tych klas wyłonili najlepiej, najstaranniej prowadzone zeszyty przez swoich podopiecznych. Laureatami konkursu zostało wielu uczniów, co jest powodem do dumy i zadowolenia. Należą do nich:

 

 w klasie I a: 

Adamczyk Emilia 

Wardak Oliwia 

Warowna Dominika

 Ostrysz Anna

  w klasie I b:

 Litwa Paulina

 Czupryna Aleksandra

 Pycka Maja    

 Michalska Maja

 Ciołek Emilia

 Komorek Szymon

 Siwicka Zuzanna

 w klasie II:

 Redzik Amelia

 Goławska Gabriela

 Szczygielska Aleksandra

 Kopeć Wiktoria

 Celińska Weronika

 Mućka Szymon

 w klasie III:

 Wiącek Aleksandra

 Kopeć Aleksandra

 Murawiec Zuzanna

 Gajownik Emilia

 Siwiec Natalia

 Stolarczyk Marta

 Siwicki Piotr

 Laureaci konkursu w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy, długopisy i drobne słodkości. Zwycięzcom gratulujemy, życzymy dalszej staranności i sumienności niezbędnej do pięknego prowadzenia zeszytów. Zachęcamy innych do brania przykładu z najpiękniejszych szkolnych wizytówek.

 

 

 

 

 

Ale się działo!!!

Popołudnie 1-go  października w naszej szkole było  gwarne, tłoczne i wesołe.Uczniowie I klasy gimnazjum zapamiętają je szczególnie, gdyż w tym dniu przeżywali  kocie zmagania z okazji tradycyjnych otrzęsin. Ich rolą było przeżywanie „tortur” emocjonalnych podczas wielu różnorodnych konkurencji, w których sprawdzali swoje umiejętności, sprawności i talenty. Dorodne koty udowodniły zebranym, starszym i młodszym kolegom przybyłym na imprezę, że potrafią, mimo różnych utrudnień ładnie śpiewać, rysować, tańczyć, pokonywać tory przeszkód. Potrafią także zabawnie się  przebrać, zaprezentować, przejawiając przy tym  talenty poetyckie i doskonałą kreatywność. Największe jednak brakizdradzili  podczas sprawdzania ich wieloprzedmiotowej  wiedzy. Nie będą, więc próżnować  w gimnazjum, na pewno nadrobią te zaległości podczas zajęć z fizyki, chemii i literatury, bo te dziedziny sprawiły kociakom największe problemy. Po  licznych zmaganiach hol szkolny, ku niezadowoleniu Pana woźnego nie wyglądał najlepiej, ale wszyscy  pozostali byli szczęśliwi i weseli, bo przecież o to w tej zabawie chodzi!!!. Najbardziej zadowolone były pierwszaki, którym wychowawczynie obcięły kocie ogony, a starsi koledzy, po przyrzeczeniu i złożeniu przez nich „noskowych” pieczątek, przyjęli ich w poczet gimnazjalnej społeczności. Impreza była wspaniałą zabawą, która dostarczyła zebranym wielu pozytywnych przeżyć, wpłynęła na wzrost integracji klasowej, międzyklasowej i międzypokoleniowej. Szczegóły zobaczcie w fotogalerii. Zapraszamy,

 
W szkole jest fajnie - nawet jesienią…

 

Tym bardziej, jeśli o tej porze, w nowo rozpoczętym roku szkolnym, ma się święto, prezenty, życzenia, dyskotekę i w dodatku, jest się chłopakiem! Od lat wszyscy pamiętamy  o magicznej dacie - 30 września  i o Dniu Chłopaka. W tym roku chłopcy w naszej szkole  świętowali dwa dni z rzędu. Pierwszego dnia otrzymywali od swych koleżanek prezenty na godzinach wychowawczych, drugiego zaś dnia bawili się na szkolnej dyskotece. Podziwiamy coraz ciekawsze pomysły dziewczynek na prezenty dla chłopaków. Od zawsze dużym uznaniem cieszyły się słodycze, maskotki, długopisy. Nowym pomysłem w kl. I gimnazjum był  tort „na sportowo„ z boiskiem, prawdziwymi bramkami i plastikowymi piłkarzykami dla każdego z  chłopców. Dziewczyny przy okazji święta stosują znany i sprawdzony  od wieków sposób – przez żołądek do serca!!!Przekonamy się czy tym razem zadziała?

30 września – to bardzo miły dzień, integrujący zwaśnionych, bawiący smutnych i  czasami sztywnych ponuraków. Poprawiny odbędą się 08 marca. Kobiety nie odpuszczą, więc Panowie, aby do wiosny! Z niecierpliwością  czekamy na Dzień Kobiet.Wybory

29.09.2014r. - to w naszej szkole kolejny  dzień, w  którym miało  miejsce bardzo ważne wydarzenie. Uczniowie klas IV –VI  i  klas gimnazjalnych wzięli udział w wyborach opiekuna i przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Zebranym na holu wyborcom, Pani dyrektor przedstawiła zasady dotyczące wyborów, uświadomiła na czym polega ich: tajność, bezpośredniość, powszechność, i równość. Organizatorzy wyborów powołali komisję wyborczą, przygotowali listy wyborcze, listy kandydatów, urny i kabiny wyborcze. W głosowaniu  brało udział -115 uczniów. Na funkcję opiekuna  Samorządu Uczniowskiego, zdecydowaną większością głosów powołano Pana Mariusza Ciołka. Przewodniczącą została uczennica  kl. I gimnazjum Julia Górska -  kandydatka z największą ilością głosów. Wybory w naszej szkole są  bardzo dobrą edukacją, kształtującą właściwe postawy społeczne, obywatelskie, są szkołą demokracji, uczącą współodpowiedzialności za powoływanie na ważne funkcje społeczne ludzi odpowiedzialnych, pracowitych,  kreatywnych, o nieposzlakowanej opinii. Wybory potwierdzają, że demokracja jest wolnością słowa, umożliwiającą  jego wyrażenie podczas dobrowolnego oddawania głosów. Wybrańcom gratulujemy zaufania, życzymy owocnych pomysłów i entuzjazmu w ich  realizacji w ciągu całego roku 2014/15.
 


 

 

„ Znajdź sposób na siebie”

W poniedziałek  22.09.2014r. w Zespole Szkół w Tuchowiczu gościł zespół Full Power Spirit, prezentujący program profilaktyczny„ Znajdź sposób na siebie”. To ważne w życiu szkoły wydarzenie zostało zorganizowane przez GKRPA w Staninie w ramach profilaktyki alkoholowej i zapobiegania narkomanii. Koncert  hip-hopowej grupy adresowany głównie do młodzieży gimnazjalnej i do uczniów klasy szóstej, zawierał przesłanie dotyczące trafności podejmowanych  w życiu decyzji, wyboru właściwej drogi życiowej, odpowiedzialności za popełniane czyny w oparciu o zasady wiary i religii. Zajmujący, realistyczny w swej treści i bardzo sprawnie wypowiadany  monolog młodego lidera zespołu przy wtórze hip-hopowej muzyki był bardzo przekonujący, trafiający do serc zasłuchanych, nieco młodszych odbiorców. Koncert uświadomił zebranym, że o trudnych i ważnych  tematach można mówić w atmosferze wspólnej zabawy i uwielbianego przez młodzież hip-hopa. W tej odmiennej scenerii twórcy programu, jako  przedstawiciele  młodego pokolenia bez trudu znaleźli wspólny język i trafny przekaz trudnych tematów takich jak: wiara, rodzina, zdrowe i dobre życie bez nałogów, agresji  i innych dewiacji. Koncert był wspaniałą, pomysłową godziną wychowawczą, za którą twórcy programu otrzymali gratulacje. Serdeczne podziękowania kierujemy dla GKRPA w Staninie za dostarczenie naszej społeczności szkolnej tak wielu pozytywnych przeżyć i emocji, które uczyniły szarą codzienność lepszą, zdrowszą  i doskonalszą. 
zdjęcia


 


Spotkanie z policjantem

24.09.2014 r. uczniowie Zespołu Szkół w Tuchowiczu uczestniczyli w spotkaniu   z policjantem. Liczna rzesza uczniów została podzielona na trzy grupy wiekowe: gimnazjaliści, uczniowie klas IV-VI, oraz uczniowie kl. I-III. Głównym celem spotkania z policjantem było przekazanie informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze, przypomnienie zasad ruchu drogowego. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali  pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym  w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera, z wykorzystaniem nowoczesnej i bardzo lubianej przez młodzież prezentacji multimedialnej. Uczniowie zostali uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze oraz poinformowani o konieczności posiadania  elementów odblaskowych. Podczas spotkania słuchacze mieli możliwość zadawania pytań, na które prowadzący policjant udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Najwięcej emocji wśród zebranych wzbudziła prezentacja podstawowego wyposażenia policjanta oraz zawartość tajemniczej walizki, z którą przybył. Walizka zawierała kamizelkę kuloodporną, paralizator, alkomat, kajdanki, urządzenie  do wykonywania pomiarów podczas kolizji i wypadków i tzw. „suszarkę”- ręczny autoradar. Spotkanie było bardzo owocne. Mamy nadzieję, że słowa przekazane przez stróża prawa przyniosą oczekiwane efekty, poprawią bezpieczeństwo oraz świadomość młodych uczestników ruchu drogowego, zapobiegną wypadkom i tragediom na drodze. Jesteśmy przekonani, że spotkanie posłużyło ociepleniu wizerunku policji, wzrostowi autorytetu wobec ich trudnego  i niewdzięcznego zawodu. zdjęcia
 


 

Pielgrzymka do Kodnia

Po południu w czwartek 18.09.2014r. uczniowie gimnazjum udali się do Kodnia na wycieczkę pielgrzymkową do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej- Królowej Podlasia  i Matki Jedności. Głównym celem wyjazdu był udział młodzieży gimnazjalnej w rekolekcjach przed sakramentem bierzmowania. Niektórzy uczniowie sceptycznie nastawieni do wyjazdu, spodziewali się wielogodzinnych modlitw i uciążliwego nocnego czuwania. Wszystkich uczestników, a zwłaszcza sceptyków mile zaskoczył przebieg i organizacja pobytu, którą przygotował współpracujący z naszą  Panią katechetką Ojciec Krzysztof Jurewicz – Misjonarz Oblatów Maryi Niepokalanej. Młodzież miała okazję w ciszy zastanowić się nad swoim bieżącym życiem, dokonać jego rozrachunku, doświadczyć wspólnoty i pojednania. Był czas na refleksje, wspólną modlitwę oraz czas na film, sport, rekreację i mnóstwo radości. Pobyt był również  okazją do poznania historii sławnego rodu Sapiehów i ich włości, historii Sanktuarium wraz z cudownym obrazem Maryi Niepokalanej. Był to również wspaniały moment, by poznać życie zakonne, zgłębić charyzmat jakim żyją Misjonarze i Siostry Sercanki. Uczestnicy pielgrzymki wyrazili ogromną wdzięczność za wygodny nocleg, pyszne i syte posiłki oraz  realizację wielu atrakcyjnych zajęć wypełniających całodzienny piątkowy pobyt. Długo wspominać będziemy entuzjastyczne la, la, la- kibiców Lecha Poznań, piosenkę „o słupku…”, przegadaną na piętrowych łożach noc, ekspresową próbę psalmów wraz  z siostrą Iwoną, i pachnący ziołami ogród Sapiehów. Nigdy nie zapomnimy roześmianej twarzy Ojca Krzysztofa, który na osobliwym  luzie, uświadomił   nam potrzebę wiary, sposoby na  modlitwę oraz przekazał wiele cennych, niezbędnych w życiu wskazówek   i wartości. Spotkanie z charyzmatycznym Ojcem Krzysztofem w scenerii cudownego Kodeńskiego Sanktuarium było wspaniałą katechezą i  cenną  lekcją wychowawczą. Mamy nadzieję, że efekty pielgrzymki dostrzegać będziemy w codziennym zachowaniu i dobrym życiu naszej młodzieży. zdjęcia

 
 Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015zdjęcia

Powitanie nowego roku szkolnego

W poniedziałek 01.09.2014 r. rozpoczął się kolejny rok szkolny, dający uczniom szansę na rozwijanie własnych zainteresowań, pasji, zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń. Uczniowie Zespołu Szkół w Tuchowiczu inaugurację roku 2014/15 rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą. Następnie udali się na spotkanie z gronem pedagogicznym. Nowa sala gimnastyczna po wakacyjnej pustce nagle ożyła, wypełniła się liczną gromadą dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W komfortowych warunkach, bez ścisku wszyscy doskonale widzieli zadowolone twarze gimnazjalistów, wypoczętych nauczycieli, wystraszone minki najmłodszych i zupełnie nowe twarze rodziców. W swoim wystąpieniu Pani dyrektor powitała zebranych, ogłaszając koniec wakacji, odczytała okolicznościowe listy. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do najmłodszych. Wszystkim uczniom życzyła sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń i radosnych chwil w bieżącym roku szkolnym. Nauczycielom, zaś złożyła podziękowania za sukces egzaminów gimnazjalnych  i sprawdzianu szóstoklasistów, życzyła zdrowia, cierpliwości i satysfakcji oraz jeszcze większych osiągnięć w pracy pedagogicznej  i wychowawczej. Wszyscy zebrani zostali poinformowani, że do momentu oddania nowego budynku szkoły, zajęcia odbywać się będą w naszej starej, wysłużonej, ciasnej szkółce. Mimo jej pożegnania przed dwoma miesiącami, znów tu wróciliśmy, czekając z nadzieją na nową, wygodną  szkołę.

 

Aktualności