Realizacja projektu edukacyjnego przez klasę II gimnazjum „Młody obywatel na sportowo - Kronika sportowa” była inspiracją na organizację w piątkowy wieczór 20 listopada biwaku pt. „To był świat w zupełnie starym stylu…” W imprezie brali udział uczniowie klasy II i I wraz  z wychowawcami. Organizatorzy zadbali o taki przebieg imprezy, by w toku wspólnej zabawy zrealizować nadrzędny cel projektu. Cel ten to między innym rozruszanie środowiska szkolnego poprzez popularyzację starych gier i zabaw. W piątkowy wieczór, zgodnie   z planem wszystko było „po staremu”. Na imprezę uczestnicy dotarli w strojach  z poprzedniej epoki.   W kuchni zebrali się miłośnicy gotowania, by przygotować „coś na ząb”. Królowała kwaszona kapusta, z której powstała pyszna surówka, wykonany przeddzień smalczyk ze skwarkami, swojskie masło i tradycyjne w naszym regionie racuszki i ciasteczka smalcówki, wykonane własnoręcznie przez młode adeptki sztuki kulinarnej. Dyskoteka była powrotem do lat 60.Uczniowe zadbali  o muzykę i przeboje z tamtych czasów. Długie, kwieciste spódnice, w tle „Orkiestry dęte” i dynamiczne pląsy, to niezapomniane dla ucha i oka wrażenia estetyczne. Wspólnym zabawom przez cały wieczór towarzyszył duch integracji. Radosnym obrazem dla wychowawców były integracyjne zabawy typu: „Belgijka” , „Osiołek”,” Tunel”, rapowe wydanie starej zabawy ”Mam chusteczkę haftowaną” oraz wspólnie wykonane układy tańców nowoczesnych. Młodzież wspaniale bawiła się, zaskakując organizatorów wzajemną sympatią  i młodzieńczym entuzjazmem. Podczas wieczoru i nocy udało się zrealizować wszystkie plany. Odbyły się liczne konkursy, wytypowano miss lat minionych, zaprezentowano  i utrwalono stare gry i zabawy. Największą atrakcją w naszej szkole  jest „Chłopek”. Strój, taniec , ludowe jadło, dawne gry i zabawy to - świat w zupełnie starym stylu. Cieszymy się ,że poprzez swoje działania udało nam się zrealizować przekonanie prof. Marii Kielar–Turskiej: ”Na co dzień tradycję wypiera głośna nowoczesność. A przecież każda społeczność winna zabiegać o to, by uchronić od zapomnienia wszystko, co składa się na jej kulturową odrębność”.

To był świat w zupełnie starym stylu...