Andrzejki to święto, w którym zawarta jest część kultury ludzkości, pamięć  historii narodów. Ten świecki obyczaj przetrwał i jest wciąż kultywowany jako tradycja dostarczająca wiele radości i dobrej zabawy w szare, listopadowe dni, będąca ostatnią zabawą przed adwentową ciszą. Podczas andrzejkowych zabaw chłopcy i dziewczęta bawią się żartobliwymi wróżbami. Tak było i u nas podczas dwudniowej zabawy zorganizowanej w środę 25 listopada dla uczniów klas starszych szkoły podstawowej  i gimnazjum  oraz w czwartek  26 listopada dla uczniów klas I – III. Zabawy andrzejkowe różniły się od tradycyjnych dyskotek, gdyż ich ozdobą w jednej i drugiej grupie byli barwni przebierańcy - wróżki, Cyganki, Cyganie i śnieżynki. Barwne stroje zachwycały pomysłowością, nadając zabawie osobliwy urok. Po raz pierwszy na imprezie andrzejkowej wspólnie bawili się uczniowie podstawówki i gimnazjum. Jak się okazało, był  to przysłowiowy „strzał dziesiątkę”. Z radością obserwowało się integrację młodzieży gimnazjalnej i młodszej. Starsi włączyli swych  młodszych kolegów w biwakowe zabawy integracyjne, zaś młodsi zaoferowali szeroką gamę wróżb, z których wszyscy uczestnicy chętnie korzystali. Tańce porwały w wir nawet opiekunów. Była to, w odczuciu  wszystkich uczestników znakomita zabawa. W młodszej grupie dominowały tańce integracyjne. Panie wychowawczynie nie próżnowały, wcielając się  w rolę niestrudzonych wodzirejów. Radosna atmosfera udzielała się wszystkim uczestnikom zabawy. Andrzejkową imprezę, za zgodą organizatorów wykorzystali uczniowie klasy II gimnazjum, prezentując młodszym kolegom stare gry i zabawy. Ku zadowoleniu prezenterów, zasady gier bardzo zainteresowały młodych widzów, którzy z entuzjazmem udzielali się, biorąc aktywny udział w ich prezentacji. Wizyta klasy gimnazjalnej była okazją do wyjątkowej integracji międzypokoleniowej. Wspólna zabawa to miły obrazek, radujący oko i duszę uczestników i obserwatorów. Mamy nadzieję, że andrzejkowe wróżby sprawdzą się, a stare gry  i zabawy będą utrwalane także przez najmłodszych.

Andrzejkowe harce